Avengers endgame yorumu

Uzun bir serüvenin bugün sonuna geldik. Avengers serisi Endgame filmi ile bitti. İyi kötü her bölümünde Marvel çıtayı ve aksiyonu yükselterek güzel bir film serisi izletti bizlere. Seride izlediğimiz her filmin ardından verilen küçük sahneler ile bir sonraki filmde neler olacağını merakla bekleyerek yılları arkada bıraktık. Şimdi bakıyorumda ilk Avengers filmi ile Endgame arasında gerçekten alınmış çok yol var. Fakat bu yol her zaman iyi olmuyor.

Endgame abartısız bu seri içerisinde en uzun süren ve sanırım en çok merakla beklenen bölümdü. İnfinity wars öyle kritik bir yerde bitti ki sonrasında ne olacağını sadece tahminlerimiz ve izlediğimiz trailer videoları aldı. Sabırsızlığımdan ve merakımdan Endgame ön gösterime girer girmez gittim. Mısırımı alıp koltuğa oturduğumda sabırsızlıktan ölüyordum. filmin 180 dakika olduğunu öğrendiğimde artık beklentilerim tavan yapmıştı.

Avengers Endgame Nasıl? İzlenir mi?

Bu sorunun cevabı Avengers serisini ne kadar sevdiğiniz ve sonunu ne kadar merak etmenize göre değişir? Açıkçası şunu söylemeliyim ki beklentilerinizi benim kadar yüksek tuttuysanız biraz hayal kırıklığına uğrayabilirsiniz. Youtube ve sitelerde filme övgüler yağıp durmuş fakat kimse film içerisindeki inanılmaz mantık hatalarından ve hiç bir amaç olmamasından bahsetmemiş. End Game bir film olarak oldukça güzel. Müzikler idare eder, aksiyon sahneleri oldukça tatmin edici, atmosfer oldukça iyi, espirilere sanırım gülmeyen yok ki Thor, Ah Thor diyorum. Filmde Marvel evrenin hatta bu güne kadar filmi çekilmiş bütün karakterleri görebiliyoruz. Bazılarına çok az rol verilmiş olsada hepsi filmde var ve destansı bir görüntüye sahne olmuyor değil. Bu kadar karakteri ve oyuncuyu tek bir filmde görünce tabi insan kendisine şu soruyu soruyor acaba karakterlere ayrılan bütçe yüzünden bir şeylerden kesintiye gidilmiş mi ki evet aynen öyle olmuş. İmdb üzerinden yaptığım araştırmada Avengers: Infinity War filminde senaryo için 16 önemli isim bulunurken Endgame’de sadece 5 senarist bulunuyor. Aman senaryodan ne olacak, bam güm gir Thanos’u yen diyorsanız evet bu kadar kişi bile fazla fakat ben açıkçası o kadar izlediğim seriden sonra biraz derinlik, anlam ve amaç bekliyorum. 

Endgame’in senaryosu gerçekten çok sığ kalmış Spoiler vermeden biraz eleştirmek istiyorum çünkü aşağıda spoiler bölümüne geçeceğim. Filmdeki sahnerin bir çoğunun kesinlikle ve kesinlikle hiç bir anlamı yok. 180 dakikayı doldurabilecek harika bir senaryo yazılabilirdi fakat sanırım biraz o bölümü önemsememişler. Güzel bir Marvel evrenine dayanan aksiyon filmi izlemek istiyorsanız film oldukça başarılı fakat biraz hikaye biraz anlam arıyorsanız umutlarınızı çöpe atabilirsiniz.

Spoiler Alert Bu kadar hata nasıl yapılabilir

Bir kaç eleştiri yapmadan önce tekrar uyarmak istiyorum. Yazının bu bölümünden sonrasını filmi izlemediyseniz lütfen okumayın. Tadınız, keyfiniz kaçmasın.

Nereden başlasam bilemiyorum. Filmde o kadar çok tutarsız hikaye var ki. Önce karakterlerden bahsetmek istiyorum. Elinizde Thor, Hulk, Ms Marvel gibi karakterler varken neden inatla kaptan america ve iron man bu kadar sahne önünde. Thor’un Thanos ile savaşı için çok fazla bahane bulunabilir fakat kaptan amerinanın Mjolnir’i alır almaz sanki yıllardan beri kullanıyormuşçasına Thanosu bir güzel benzetmesi…… bence biraz hakaret olmuş.

180 Dakikalık filmde geçen tek konunun zamanda yolculuk olması ve yapmış oldukları bu yolculukta dahi hiç bir ekstra içerik katılmamasıda ayrı bir tembellik. Bütün taşları o kadar hızlı ve kolay topladılar ki aksiyona bile girmediler desek yeridir.

Yapılan en büyük hatalardan biriside, film içerisinde zamanda yolculuk filmlerini eleştirilip kendilerinin çok büyük bir hata yapması. Geçmişten Thanosu getirdiler daha hiç bir taşı ele geçirmemiş Thanosu. Bu Thanos gelecek zamanda öldü ve geriye bir hiç bıraktı. Thanosun taşları toplamadan ölmesi bir çok açık bıraktı. Mesela Gamora’nın ve Vision’nın ölmemesi gibi. Bu iki karakterinde son sahneye katılması gerekirken ölü kaldılar. Fakat bu iki karakteri Thanos taşların bir kısmını ele geçirdiğinde öldürmüştü. Thanos taşları ele geçirmeden öldüğüne göre bu karakterlerin yaşıyor olması gerekiyordu.

Bunlar gibi küçük bir çok anlamsız hata var filmde. Endgame bildiğiniz Lore olarak sıçmış. Kahramanların bütün özellikleri yok sayılmış. Hulk, Thor, Ms Marvel filme ve bir katkı sağlıyor ne de bir işe yarıyor. Thor sürekli ağlıyor, Hulk olmuş sosyal medya fenomeni, Ms Marvel sürekli mazeret uyduruyor sahnelere girmemek için falan.

Bir son destansı savaş sahnesi var. Uzun soluklu bir sahne izledik ve sonunda Thanos’un aklına mükemmel gemisini kullanarak kahramanlara yaylım ateşi yapmak geldi. Madem geminin böyle bir özelliği vardı da neden savaşı o kadar uzatıp bir dünya gereksiz sahneyi bizlere izlettin ey Thanos…

Filmi yerden yere vurmuyorum vurmakda istemiyorum fakat Avengers Endgame de hikaye namına hiç bir şey yok. O yüzden benden çok büyük bir not malesef alamıyor. Mısırınızı alın ve sıradan bir aksiyon filmi izlemek için koltuğunuza oturun belki daha çok keyif alırsınız.

Kimdir mkedi

Oyun dünyasının MMORPG severi. Bu diyarın büyük üstadı ve yazarı. Sormak istediğiniz her soruyu sıkılmadan bıkmadan yanıtlayan kişi.

Check Also

Henry Cavill Dönüyor The Witcher Sezon 2

Henry Cavill Superman’den sonra The Witcher ile de bizi etkilemeyi başardı. Oyunu oynayanlar tarafından diziye …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

ŞİMDİ YAYINDA!
TAKİPTE KALIN