Captain Marvel Film Yorumu

Marvel’in yeni filmi Captain Marvel vizyona girdi. 8 Martta sinemalara gelmesi güzel bir ayrıntı olmuş. Marvel evreninin en güçlüsü Captain Marvel erkek kahramanların ağırlıkta olduğu bu fantastik evrende tek başına kadın kahraman olan ilk Marvel filmi. Film üç kadın senarist tarafından yazılıp ve biri kadın olan iki yönetmen tarafından çekilmiş.

Captain Marvel film yorumu

Filmin içinde kadın gücü ve gücün kaynağı üzerine ince, güzel göndermeler yapılmış. Kahramanımız Captain Marvel kendi hikayesinin en başından itibaren ne kadar kısıtlamalara, engellere, sen yapamazsınlara maruz kaldıysa da hep yapmak için çabalamış, her düştüğünde kalkıp devam etmiş son derece güçlü, azimli, inatçı ve boyun eğmeyen bir karakter. Brie Larson da bana göre karaktere tam oturmuş.

Captain Marvel film yorumu

Bunun yanında akıcı ve eğlenceli bir senaryo var. Biraz hızlı geçmiş gibi, daha uzun ve ayrıntılı olabilirdi belki ama gereksiz doldurmak için konulan hiçbir sahne yok. Çok zekice olmasa da biraz ters köşe olaylar var. Tanıdık kişiler de var elbette. Nick Fury ya da arkadaşları ve çalışanlarının hitabıyla kendi ağzından belirttiği üzere sadece Fury. Guardians of Galaxy‘den tanıdığımız Ronan ve sürpriz sahnede de tanıdık bir kaç isim var kapanışta.

Gerek diğer gezegenler olsun gerek içinde geçen dönem olsun güzel bir atmosfer var. Görsel efektler gerçekten çok iyiydi. 90larda geçtiğinden Dünya’da geçen =) kısımlarda dükkanlar, caddeler, arabalar, teknolojik aletler =) diğer gezegenlerin yüksek teknolojisinin yanında güzel bir kontrast oluşturmuş. Nostaljiyi sevmeyenler ne düşünür bilemem. Yüksek teknoloji ve görsel efekt demişken Samuel L. Jackson ne içiyorsa biz de ondan içelim, ne kadar filtresi, makyajı da olsa 70 yaşında kendisi, inanılmaz.

Filmin bana ve izleyenlerin tepkilerine kalırsa diğer yıldızı Goose. O bir Flerken.

captain marvel

 

Genel anlamda komik sahnelerin güzel yedirildiği, baymadığı ya da eğreti durmadığı Marvel’in en güçlü karakterinin filmi gayet izlemesi keyifli bir film olmuş. Dram yönünün eksikliği belki hikayeyi derinleştirmiyor olsa da kadın kahraman, gücü, gücü sahiplenişi ve kullanışı açısından çok da yüzeysel olmadığını düşünüyorum. Ayrıca kullanılan müzikler daha doğrusu 90ların güzel şarkıları filmle bağımı kişisel anlamda güçlendiren diğer öğe oldu. Özellikle kapanışı Hole Celebrity Skin ile yapması benim için son vuruş gibi bir şey oldu. Hatta bele gömlek bağlayınca grunge olma göndermesini de bu yüzden görmezden geliyorum ama o sahnede göz devirdim mi devirdim (=

Son olarak Marvel filmleri içinde benim en beğendiğim film oldu. Tabii objektif açıdan hikaye-kurgu-sinematografi vs bütünüyle en en iyisi değil belki ama bunların yanında karakterin de kendisi ve dediğim gibi dönemsel ve müzik seçimleriyle birlikte kesinlikle favorim. Buraya daha sonra link olarak ekleyeceğim başka bir yazı daha yazacağım Captain Marvel ile ilgili o zamana kadar iyi seyirler dileyip izlemeyenler için fragman koyuyorum.

 

 

Kimdir Vena

Check Also

Henry Cavill Dönüyor The Witcher Sezon 2

Henry Cavill Superman’den sonra The Witcher ile de bizi etkilemeyi başardı. Oyunu oynayanlar tarafından diziye …

Tek yorum

  1. Çok güzel bir yazı olmuş <3

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

ŞİMDİ YAYINDA!
TAKİPTE KALIN