Dizi Yorumu : The Umbrella Academy

Netflix’in son dizilerinden The Umbrella Academy, aynı ismi taşıyan çizgi roman’dan uyarlama bir Netflix yapımı. Başrollerde Juno, Hard Candy ve Inception‘dan tanıdığımız Ellen Page ve Misfits‘ten Robert Sheehan var. Dizi aynı gün olağan dışı şekilde dünyaya gelen çocuklardan yedisinin zengin bir sanayici ( industrialist olarak geçiyor ) tarafından evlat edinilip disiplinli bir şekilde yetiştirilmesi ve kıyameti durdurma çabaları olarak özetlenebilir.

Süper kahraman konusu hiç popüleritesini kaybetmeyecek gibi duruyor. Bu diziyle ilgili ilk sezon için söylenebilecek en önemli olumlu yorum klasik iyiler kötülere karşı savaşıyor ve süper kahramanlar şöyle güçlü ve böyle iyi ( genellikle ) olmalı klişesine sahip olmaması. Tabii bu klişeden uzak anlatımında ilk değil bu konuya daha eğlenceli daha hafif ve komik olarak yaklaşmış yapımlar vardı bunlardan bir örneği de Misfits, zaten oyuncu transferini de yapmış The Umbrella Academy =) Bunun yanı sıra tam olarak dönemsel bir zamanda geçtiğini saptayamıyor olmak da hoşluk katmış. Önce 90larda mı geçiyor diyorsunuz arabalar, dükkanların dekorasyonu ve biraz da giysiler olsun ama aslında çocuklar 1989 doğumlu. Yer yer daha da eski tadı veren detaylar var 50ler sonundan fırlamış görünümlü karakter ama hiçbiri dönemi vurgulamak için aşırıya kaçmamış o yüzden tam fırlamış da denemez. Ayrıca az da olsa steampunk detaylar da yok değil. Ama bunların hiçbiri baskın değil o yüzden tam olarak keskin bir duruşu yok biraz herkese hitap etsin istenmiş gibi bu da karakteristiği eksilten bir duruş.

Diziyle ilgili en büyük problem senaryo ve hikayenin güçlü hatta tastamam olmayışı. Buna biraz maddi kaygıların sebep olduğunu düşünüyorum. Çünkü finali son derece ”gelecek sezon” diyen bir finaldi. O yüzden sanki hikayenin pek çok detayı sonraki sezon veya en fenası sezonlarda açıklanmaya bırakılmış. Bunlardan kastım daha çok geçmiş yani hikayenin temellerine ait konuların eksik olması. Özellikle Reginald Hargreeves karakteri tam bir soru işareti ve onun üzerinden hikaye daha derin ve etkileyici olabilirdi. Bazı sahneler sırf zaman dolsun diye çekilmiş ve bu sahnelerden de epey var.

Bir diğer zayıflık senaryo şaşırtıcı, beklenmedik, ters köşe olarak kesinlikle tanımlanamaz bir senaryo. Neredeyse ilk bölümden bir şeyler anlaşılıyor sonraki bir kaç bölümde artık tamamen ne olacağını hayal edebiliyorsunuz yalnızca bölümler ilerledikçe sürükleyicilik biraz daha arttığından bazı meraklar oluyor o kadar. Şahsi kanaatim reklam ve Ellen Page’e harcanan parayı senariste, yaratıcı ekibe harcasalardı keşke. Ellen Page demişken, Vanya karakteri sanırım şu ana kadar izlediğim ve hatırladığım diziler içinde en çok sinir olduğum karakterlerin üst sıralarında ve 5, Klaus yan karakterlerden Hazel, Agnes ( donutları itinayla yapan hanımefendi ) ve hatta ne kadar az görünmüş olsa da Sir Reginald ne kadar iyi canlandırılmışsa Vanya da o kadar kötü oynanmış. Hele son bölüm ortalarından itibaren ne steampunk, ne korkutucu ne de uu superherotic değil karikatürize bir görüntüydü. Son bölümle ilgili en çok ilgimi çeken sahne Sir Reginald’ın geçmişiyle alakalıydı ama yine kocaman bir soru işaretinden ibaretti.

Son bölüme, ”kıyamete” götüren olay örgüsü zayıf, zorlama ve senarist adına konuşmak gerekirse en basit tabiriyle ”çabasız” oluşturulmuş. Ayrıca Heroes dizisiyle gidişat açısından ortak yönü var elbette karakterlerin altyapısı, ilişkileri, ortam ve hatta bir nevi evren benzemiyor ama ”kıyamet”e giden olay örgüsü çok benzer yanılmıyorsam The Umbrella Academy’nin çizgi romanı, Heroes dizisinden sonra çıkmış…

Neticede bu şekilde boşluklarla dolu ve yüzeysel bir senaryoyla devam ederse sonraki sezonu izler miyim bilmiyorum. Sırf Sir Reginald ve spoiler sebebiyle bahsetmek istemediğim kısaca 5 ve 50ler görünümlü hanımefendinin olduğu bölümle ilgili gerçek bir şeyler sunulursa izleyebilirim. Kullanılan müzikler, genel atmosfer ve bazı karakteri sayesinde ilgi çekici ama genel olarak hikaye-senaryo açısından oldukça zayıf diyerek sonlandırıyorum.

Dizinin fragmanı için:

odplay Puan

Puan - 6.1

6.1

User Rating: Be the first one !

Kimdir Vena

Check Also

Henry Cavill Dönüyor The Witcher Sezon 2

Henry Cavill Superman’den sonra The Witcher ile de bizi etkilemeyi başardı. Oyunu oynayanlar tarafından diziye …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

ŞİMDİ YAYINDA!
TAKİPTE KALIN