Netflix Freud yoksa Fraud mı desek?

Netflix’in taze Alman dizisi Freud bugün itibariyle Türkiye’de en çok izlenmede 1. sıraya yükselmiş.

Ben de dizi ilk öneriler kısmına düşünce heyecanlandım, Amerikan yapımı değil, görüntüler iyi duruyor mutlaka izlemeliyim dedim ve bugün itibariyle de bitti.

Öncelikle ilk bölümler Freudyen analiz tahminleriyle bolca merak, sürükleyicilik ama bir eksiklik hissiyle geçti.

Bir sonraki paragraf çok hafif spoiler içeriyor…

Kanallar, çıplak adam, kan, doğum kesesinin neleri simgelediğini düşünürken bir baktım ki dizi kurgudan fantastiğe geçiş yapmış…( Bence spoiler bitti )

Elbette bu bir biyografi veya belgesel değil kurgu olmazsa olmaz ama dizinin sonlarına doğru isminin Freud, bölümlerin adlarının Freudyen terimler ve Salome soyadı dışında gerçekle bağlantısı yok o yüzden Fraud da olabilir bence…

Fleur karakteriyle tahminimce meşhur Lou Salome’ye epey fanastik atıfta bulunmuşlar yani ters köşe Freud diye gördüğümüz kişi Nietzsche ve yaşananlar da onun bilinçaltı fantezileri olsaydı bambaşka bir yapım olurdu. Gerçi bu da benim netflix fantezim olabilecek kadar gerçeküstü oldu…

Freud’un bir nebze dışa kapalı karakteri ve biyografilerinin de kontrolü dışına pek çıkamamış oluşu belki sansasyonel ve izleyicinin magazin ihtiyacını karşılayacak materyali vermese de Freud’un bizzat yapıtları ve psikinaliz seansları üzerinden dahi oldukça doyurucu ve bir kaç sezon gidecek malzeme çıkardı. Yani bu kekremsi tat bırakan fantastik kurgu senaryosu çok zayıf olmuş.

Fantastik öğelerin korunması dahilinde bile hiç yoktan psikolojiye giriş seviyesinde dahi genel bilgi serpiştirselerdi yine biraz olabilirliği vardı.

Son bölümlere geldikçe git gide içi boşalan hikaye ve psikanaliz adına sadece bilinçaltından aynı kısır cümleler ile tekrar tekrar bahsedilmesi diziyi epey düşürdü.

Psikoloji özellikle psikanalize ilgisi olanları hiç tatmin etmeyecek çok yüzeysel bir pop-psikoloji dekorlu hafif gerilim, fantastik dönem dizisi diye tanımlıyorum.

Bu kadar olumsuz yorumun üzerine Almanca diyaloglar, oyuncular ve atmosfer ( bazı kötü dijital Viyana görüntülerini saymazsak ) etkileyiciydi. Senaryo ve kurgunun ne kadar önemli olduğu ise bu noktada fark ediliyor.

20. yüzyılın dahilerinden, gerçekten de dünyayı insan davranışı, psikoloji açısından değiştirmiş bir kişinin adının verildiği yapımda onun hayatı ve fikirleriyle temellenecek bir hikayede bu kadar fantastik süsleme ve bir tutam okkültizme bel bağlanmazdı, yazık olmuş.

Kimdir Vena

Check Also

Henry Cavill Dönüyor The Witcher Sezon 2

Henry Cavill Superman’den sonra The Witcher ile de bizi etkilemeyi başardı. Oyunu oynayanlar tarafından diziye …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

ŞİMDİ YAYINDA!
TAKİPTE KALIN