Kedi Merdivenleri

İsviçre’nin Bern şehrinde bazı kediseverler apartmanların dışına kedi merdivenleri diyebileceğimiz yapılar eklemişler. Bu görüntüler İsviçreli grafik tasarımcı ve yazar Brigitte Schuster tarafından fotoğraflanmış ve dördüncü kitabı Swiss Cat Ladders‘ın ilham kaynağı olmuş.

Brigitte Schuster kitabından  ”Kedi merdivenlerine yakından bakarsak sosyolojik, mimari ve estetik bakış açılarından pek çok şeyi gözlemleyebiliriz” gibi özetlenebilecek şekilde bahsetmiş.

Kendilerine alınan yatakları kullanmayıp kutu, yer, masa özetle kafasına göre takılan kediler bu merdivenleri belli ki kullanıyor.

Merdivenler – kediler tarafından da – işlevsel bulunduğuna göre sadece bununla kalmayıp estetik yöne de hitap etmiş.

Aynı zamanda bir gözcü kulesi de =) Bu bir üstteki model oldukça az görülüyormuş.

Bu tam ”Hırsıza yol gösterme” olarak söylenenler için.

Bu üç kata birden uzanan kedi merdiveni ise orada görülen en büyük kedi merdivenlerinden.

Aman ağaca çıkamazsa kedimiz diye ağaçla uyum içinde yapılmış resmen.

Brigitte Schuster, bu merdivenlerin sadece oraya özel olmadığını başka Avrupa şehirlerinde de kedi merdivenlerine rastladığını ama hiçbirinin İsviçre’de olduğu kadar çok olmadığını söylemiş. Ayrıca kedi merdivenleri konusunda internette görece az kaynak olsa da görsellerin mevcut olduğunu ama yazdığı kitapla birlikte bu görsellerin ve bilgilerin bir nevi arşivlik olarak baki kalacağını da belirtmiş.

Kendisinin en sevdiği kedi merdivenleri ise doğayla iç içe olan ağaçtan uzananlar. Ayrıca balkon ya da pencereden ağaca bağlantı gibi dümdüz olanların da sadeliğini beğenip fotoğraflamış.

 

Fotoğraflar için Brigitte Schuster

Kimdir Vena

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

ŞİMDİ YAYINDA!
TAKİPTE KALIN