Bioshock Hikayesi

Bioshock hikayesi 1960 yılında karakterimiz Jack’in uçağı okyanusun ortasına düşmesiyle başlıyor. Tek kurtulan Jack’dir ve Rapture isimli deniz altı şehrini keşfeder. Bu şehri Andrew Ryan adında bir iş adamı kurmuştur. Andrew Ryan bu ütopik şehri kurarken şunları söylemiştir.

Sanatçılar için sansür korkusu olmayan bir şehir.Bilim adamları için ahlak bağlayıcılıkları yok. Büyük küçük kısıtlaması yok.

Bu şehri kurmak için Adrew Ryan 20 yıl uyraşmıştır. Suyun altına inşa edilen bu şehir daha sonraları su altı canlılarını inceler ve ADAM isimli bir plazmid keşefederler. Bu keşif insanlara süper güçler kazandırır. Plazmid kullanımı insanlar arasında sınıf ayrımına yol açar. Bunu fırsat edinen eski bir gangster Frank Fontaine sınıfsal farklılıklardan dolayı ezilen alt grubu kışkırtarak Rapture’da bir darbe yapar. Bu darbenin ardından Dr. Brigid Tenenbaum ile birlikte çalışır ve ADAM’ı karaborsada Rapture’ın dışına satar.

Çok miktarda ADAM gerekeceğinden toplama işlemi için yetim çocukları kullanır ve bu çocukların midelerine plazmid çıkarılan canlılar nakledilir. Bu küçük kızları Little Sister olarak çağırır.

Plazmid kullanıcılarının sayısı Rapture’da gün geçtikçe artmaktadır ve Fontaine bu kullanıcılardan bir ordu hazırlamaktadır. Bu orduyu Andrew Ryan’ı yönetimden indirmek için kullanacaktır fakat işler istediği gibi gitmez ve çatışmada kaybolur. Çatışma sırasında öldüğü konuşulduğunda ADAM üretimini Ryan devralır. İşler Ryan için mükemmel gitmektedir ta ki alt sınıftan Atlas isminde bir isyancı çıkana kadar. Atlas, Little Sister’ların bulunduğu, eğitildiği yerlere saldırır. Bunun üzerine Ryan Big Daddies’leri bu küçük kızları korumak için üretir. Bid Daddies’ler ADAM tarafından güçlendirilmiş, çok güçlü bir deniz altı zırhı giydirilmiş ve psikolojisi sadece ve ne pahasına olursa olsun Little Sister’ları korumak için hipnoz ile yönlendirilmiştir. Ryan ayrıca Splicers ordusu kurar.

Atlas bütün gücüyle Ryan’a saldırınca Rapture cehennem şehrine dönüşür. Canını kurtarabilenler başka yerlere sığınmaya çalışır ve uzaklaşır ve savaş sonrası şehirde bizim gördüğümüz hale bürünür. Her yerde Splicers, ölüler, Little Sister ve Big Daddy’ler.

Yazının bu noktasından sonra bol miktarda spoiler bulunmaktadır. Oyunu oynamadıysanız veya sonu hakkında bilgi almak istemiyorsanız lütfen okumayın.

Bu olaylardan bir süre sonra bizim karakterimiz uçakla seyahat ederken uçağı düşer. Enkazdan sadece Jack kurtulur ve yakındaki bir deniz fenerine doğru yüzer. Deniz fenerinin altında bir araca binerek Rapture’ı keşfeder. Şehire ilk adım attığında Atlas, karakterimizle bir telsiz yardımıyla bağlantıya geçer ve ailesini kurtarmak için yardım ister. Ailesi bir deniz aracının içindedir ve Adrew tarafından orada tutulmaktadır. Atlas tarafından bize verilen görevleri yaparak bu deniz aracına kadar ilerleriz. Bu sırada bir çok aksiyon yaşarız.

Deniz aracına geldiğimizde Adrew bu aracı imha eder. Atlas bu olaya çok öfkelenir ve bizi Adrew’u öldürmek için gönderir. Yaşayacağımız aksiyonlar içerisinde İlk gördüğümüz Little Sister, ölmüş bir Big Daddy’nin yanında durmaktadır. Atlas bu küçük kızı öldürmemizi ve bütün Adam’ı almamızı söyler fakat bu sırada bizimle bağlantıya geçen Dr. Tenenbaum eğer Little Sister’ları serbest bırakırsak bize ödül ve bir miktar Adam vereceğini söyler.

Adrew’un saklandığı yere giderken bir çok mekandan geçer ve cesurca savaşırız. Andrew Ryan’un ofisine ulaştığında Jack yani karakterimiz çok ilginç bir gerçeği öğrenir. Andrew Ryan bizim babamızdır. Fontaine bizi ana kucağından kaçırmış, dış dünyaya göndermiş ( Adam satmak için dış dünyayla bağlantıları olduğunu biliyoruz ), hızlı yaşlanmamız için Adam kullanmış ve doğru zaman gelip bizi Adrew’a karşı kullanmak için bekletmişdir.

Tabi bunu öğrenince herkes şok!. Andrew Ryan artık daha fazla yaşamak istememektedir. Bu olanların yükü ona çok ağır gelmektedi ve bizden kendisini öldürmemizi ister. Bunun için bizim karakterin yani Jack’in beynine daha önceden hipnoz yoluyla yerleştirilmiş bir cümleyi kullanır “Would you kindly”. İşte bulmacanın bütün parçaları o anda yerlerine oturur. Uçaktayken bir not açarız ve bu notta “Would you kindly” yazar. Uçağı düşürmemize neden olan işte bu olaydır. Tam da Rapture’ın üzerinde. Genetiğimiz Ryan ile aynı olduğundan kimsenin geçemeyeceği kapılardan geçebilir ve istediğimiz mekana gidebilirdik. İşte bunlar büyük bir planın bir parçasıydı/parçasıydık.

Ryan’ı öldürdüğümüzde Atlas şerefsizi kendisinin Fontain olduğunu bize telsizle açıklar ve sistemin kontrolünü elegeçirerek bizi öldürmeye çalışır.

Karakterimiz uzun süre baygın kaldıktan sonra uyanır. Bizi kurtaran Dr. Tenenbaum ve little sister’lardır. Jack Little Sister’ların yardımıyla Fontain’i bulur. Fontain korkudan vücuduna çok fazla Adam ejecte eder ve bir canavara dönüşür. İşte oyun sonunda bu canavarla savaşırız. Bu canavarı öldürmek için vücudundaki Adam’ı enjektörle çıkarır ve onu yok ederiz. Oyun sonunda bize Little Sister’lar tekrar  yardım eder ve canavarın bedeninden bütün Adam çıkarılır.

Bioshock hikayesi burada bitiyor. Oyun içinde verdiğimiz kararlar 3 farklı son ile karşılaşmamızı sağlıyor. Sonlardan ikisi aynı fakat biri biraz daha yumuşak sesle söylenirken diğer daha sert şekilde söyleniyor.Bunun nedeni Little Sister’ları öldürmüş olmanız. Hepsini öldürdüyseniz hikayenin sonu nefretle anlatılıyor.

Oyunda eğer hiç Little Sister öldürmediysek iyi bir sonla biter. Little Sister’ları Rapture’dan kurtarırız ve onlara güzel bir hayat sunarız.

Eğer birden fazla Little Sister öldürdüysek, Jack kızları öldürerek Adam’ı alır ve deniz altıyla yer yüzüne çıkar. Onunla birlikte diğer deniz araçlarıyla Splicers’lar da çıkar. Yukarıdaki kurtarma deniz altsındaki herkesi öldürür ve Nükleer Bombayı ele geçiririz.

Bioshock hikayesi bu kadar. Oyunun incelemesini okumak için buraya tıklayınız.

bioshock hikayesi 2

Kimdir mkedi

Oyun dünyasının MMORPG severi. Bu diyarın büyük üstadı ve yazarı. Sormak istediğiniz her soruyu sıkılmadan bıkmadan yanıtlayan kişi.

Check Also

Bioshock 2 Hikayesi

Bioshock 2 hikayesi yine Rapture şehrinde geçiyor. Bioshock hikayesiden hatırlarsınız ki Rapture şehri Andrew Ryan …

Tek yorum

  1. Hocam çok sağol. tahat 3 4 siteden okudum ama nalamadım. kısa ve öz yazmışsın sonunda anladım hikayeyi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

ŞİMDİ YAYINDA!
TAKİPTE KALIN