Mobil oyun önerisi: Fallout Shelter

Bethesda Softworks tarafından yayınlanan ücretsiz bir simülasyon oyunu olan bu oyunu pc, android, ios ve hatta konsolda bile oynayabiliyorsunuz. Oyunumuz kıyamet sonrası zamanda geçiyor. Oldukça yaratıcı ve gerçeğe yakın bir simülasyon olduğunu düşünüyorum.

Klasik Fallout oyunlarına nazaran bu oyunda tek bir karakter yerine bir sığınağı yönetiyoruz. Sığınağın başlıca ihtiyaçları olan su, yemek, elektrik gibi temel ihtiyaçların üretimini sağlayıp organize etmeniz gerekiyor. Oyun tabi ki bu kadarla bitmiyor. Popülasyon arttıkça daha fazla şeye ihtiyaç duyuyor ve baskınlara karşı kendinizi korumanız gerekiyor. Oyunda ayrıca sizin yapacağınız baskınları yönetme, kozmetik ve evcil hayvanlar bulunuyor.

Hayatta Kalma

Oyuna ilk başladığınız dakikadan itibaren su, yemek ve elektrik sorunuyla karşılaşıyorsunuz. Bu sorunları en iyi şekilde halletmenin yolu, sığınağınızda yaşayanları doğru mesleğe yönlendirmeniz ve adım adım gelişmeniz. Mesela sığınağınızda bulunan bir Dweller/sakinin özelliklerinden Perception diğer özelliklerinden fazla ise onu direk su üretimine göndermeniz gerekiyor. Ne kadar çok puanı varsa su üretim zamanını o kadar düşürüyor. Su üretim odanızda hep yüksek Perception’lı Dwellers çalıştırırsanız ileride çok hızlı su üretmeye başlarsınız. Kaynaklardan en önemlisi elektrik. Elektrik olmazsa, diğer bütün odalarda işler duraksıyor. O yüzden elektrik üretimine birinci öncelik vermelisiniz. Odaları dizerken, aynı odaları yan yana dizmeniz çok önemli. Yan yana en fazla 3 oda koyabiliyorsunuz. Her odayı farklı yere koyarsanız Dwellers ları böler ve üretimi azaltırsınız. Her kaynak üretiminden 3er oda yaptığınızda üretiminiz oldukça fazla olacaktır. Fakat bu odaları doldurmanız gerekiyor. Üç oda yan yana yaptığınızda en faz 6 Dweller burada çalıştırabiliyorsunuz. Eğer özelliklerine iyi bakıp seçerseniz 6 Dwellers ile üretim zamanını oldukça azaltırsınız. Tabii bu kadar kişiyi çalıştırmak yemek ve su ihtiyacını arttırıyor. Eğer yeni bölümler inşa ederseniz bu ihtiyacı karşılamanız dahada zor bir duruma gelecektir. Yeni bölümler inşa etmek yerine elinizdeki bölümlerin seviyelerini CAPS karşılığı arttırırsanız aynı çalışan ile daha fazla üretim yapabilirsiniz.

Keşif

Kaynak ihtiyacınızı artık hallettiğinize göre keşif ve maceraya hazırsınız. Keşiflere iki şekilde çıkılabiliyor. Herhangi bir Dwellerı sürükleyip sığınağınızın dışına bırakırsanız kendisi otomatik keşiflere çıkıyor. Yanına stimpack vermenizi öneririm. Saatlerce gezip eşyalar topluyor, ölürse diriltebiliyorsunuz. Bu yöntem biraz rastgele oluyor ve uzun sürüyor. Diğer yöntemde Overseer’s Office kurmanız gerekiyor. Bu ofisin yardımıyla Dwellerları görevlere gönderebiliyor ve belli alanları araştırmalarını sağlayabiliyorsunuz. Görevlere gönderdiğinizde seçeceğiniz üç Dwellerı siz yönetiyor ve baskın yapıyorsunuz. Sağda solda kutu, sandık açıyor bir kaç şey öldürüyor ve topladıklarınızla sığınağınıza dönüyorsunuz. Ekran başında olduğunuzda yapmanızı öneririm. Topladığınız eşyalar ile sığınağınızda yaşayan Dwellerları daha da güçlendirerek hem raidlere karşı korumuş oluyor hemde üretimi daha hızlı arttırmış oluyorsunuz.

 

 

Başlangıçta biraz zorlandıktan işler biraz monotonlaşıyor. Günlük görev gibi girip suyunuzu, elektriğinizi ve yemeklerinizi topluyorsunuz. Zamanınız varsa görevlere gidiyorsunuz. Karakterleri geliştirdikçe sığınağınızın ihtiyaçlarını daha kolay temin edebiliyor ve nüfusunuzu daha rahat arttırabiliyorsunuz. Nüfusu arttırmanın iki yolu bulunuyor; bunlardan bebek yapmak( karizması yüksek Dwellerlar daha hızlı yapıyor ) ya da radyo frekansı ile çevrede Dweller aramak bu da zaten otomatik olan bir şey. Bebek yapma yöntemi oldukça hızlı oluyor.

 

 

Oyun oldukça basit ve eğlenceli. Başında saatler harcamanıza gerek yok. Günde bir kere bile girmeniz yetebiliyor. Kaynaklarınızı yönetip biraz macera yaşayabiliyorsunuz. Kıyamet sonrası oyunlar arasında en iyilerinden birisi tavsiye ederim. İyi oyunlar.

May the force be with you

Kimdir mkedi

Oyun dünyasının MMORPG severi. Bu diyarın büyük üstadı ve yazarı. Sormak istediğiniz her soruyu sıkılmadan bıkmadan yanıtlayan kişi.

Check Also

Android İçin En İyi Zombi Oyunları

Bol aksiyon içeren ve hayatta kalma temalı en iyi android tabanlı zombi oyunları. Listemizde farklı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

ŞİMDİ YAYINDA!
TAKİPTE KALIN