Mobil oyun önerisi: Idle Champions of the Forgotten Realms İncelemesi

Gün geçtikçe çıkan oyunların ardı arkası kesilmiyor. Oyun piyasasının bu hale gelmesinin en büyük nedenlerinden birisi Steam. Eskiden oyun çıkarıp tanıtmak ve bunun dağıtımını yapmak masraflı bir işti, şimdi siz sadece oyunu çıkarıp steam ile anlaşıyorsunuz her şey bitiyor. Eskiden oynamak istediğimiz bir oyun aradığımızda forumları, siteleri altüst ederdik. Bizim gibi site yazarlarının önerdiği oyunlara bakar ve hoşumuza gideni oynardık. Artık bu işi kısmen steam yapıyor. Fakat steamde bir hata yapmış olacak ki bu sefer oyun piyasası çöplüğe döndü. Gün geçtikçe artan bu çöplükte güzel oyun bulmak gün geçtikçe zorlaşmaya başladı. Durum böyle oluncada iş yine biz yazarlara kaldı. Bu çöplükte güzel oyunları merceklerimizle inceledikten sonra sizlere sunmak artık bizim görevimiz oldu. Ne uzattık lafı yahu, hadi oyun incelememize dönelim.

Idle Champions of the Forgotten Realms incelememiz aslında biraz kısa olacak. Oyunu incelemeden çok öneri olarak yazmak istiyorum. Sizleri güzel vakit geçirebileceğiniz ücretsiz bir oyun önerisi ile selamlıyorum.

Steam listelerine çıkış tarihi 7 Eylül 2017 olan oyunumuzun yayıncısı ve geliştiricisi Codename Entertainment. Oyunu aslında her platdormda oynamanız mümkün. Telefon, tablet, bilgisayar, Mac yani hepsinde hatta konsolda bile. Fakat telefonda oynamanızı önermiyorum. Ekranın büyük olması sizin için büyük avantaj sağladığı gibi sürekli ekrana tıklayacağınızdan küçük ekranlarda biraz sıkıntı yaşayabilirsiniz. Idle Champions of the Forgotten Realms oyunu DnD kurallarıyla oynanan bir strateji oyunu.

Idle Champions of the Forgotten Realms biraz clicker tarzı bir oyun. Yani sürekli farenizle tıklamanız gereken durumlar olabiliyor özellikle boss fightlarda. Oyun, yolumuzda ilerlerken karşımıza çıkan düşmanları herolarımızla alt edip para kazanmak ve kazandığımız paralar ile herolarımızı güçlendirme üzerine kurulu.

İlk girdiğimizde oldukça basit gözüken oyun ilerleyen seviyelerde kendini ciddi stratejilere ve gridinge bırakıyor. Oyuna ilk başladığımızda bize bir dwarf hero veriliyor. Karşımıza gelen düşmanlarımıza üç şekilde hasar veriyoruz, heromuzun oto atakları, faremizin click hasarı ve heromuzun ultimate yeteneğini kullandığımızda verilen alan hasarı. Bu durumda heromuzun gelişimi çok önemli olduğu kadar click hasarımız ile yardım edeceğimizden click hasarıda önem taşıyor buda sizi griding yapmaya zorluyor çünkü çok fazla gold gerekiyor.

İlerlememiz esnasında heromuz ve click hasarımız ile düşmanları öldürüyoruz. Ölen her düşman yere bir miktar gold bırakıyor. Seviye yani harita ilerledikçe bu gold miktarı artıyor tabi haliyle düşmanlarda güçleniyor. Her haritayı bitirmeniz için bir görev var. 10 tane düşman öldür, 20 tane kafa topla gibi kolay görevler. Görevleri bitirdiğinizde bir sonraki haritaya geçmeniz için bir seçenek sunuluyor. İsterseniz bir sonraki harita ile zorluk seviyesini arttırır ya da aynı haritada kalarak griding yapar ve gold toplarsınız. Haritlarımız 5 bölümden oluşuyor ve bu beşinci bölümün sonunda boss geliyor. Bosslar oldukça güçlü olduğundan haritalarda ilerlerken zorlanıyorsanız bossa gelmeden önce iyice gelişmenizi öneririm. Bütün herolarınız öldüğünde bir önceki haritaya geçiyorsunuz dolayısıyla bir kaybınız yok ama zaman kaybetmenizde oldukça sıkıntı sonuçta. Bossu öldürdüğünüzde farklı bir bölgeye geçiyor ve oranın haritalarında aynı şekilde ilerliyorsunuz.

Haritaları geçtik, altınları topladık peki ne yapıcaz bu oyunu bu kadar zor kılan şey nedir? Altın kazandıkça herolarınıza level/seviye atlatıyorsunuz ya da yeni hero açıyorsunuz. Açtığınız her heronun farklı bir pasif özelliği bulunuyor. Bunlardan birisi mesela, önünde hiç bir hero yoksa %400 fazladan hasar verir gibi. Bütün herolarınızın bu tarz özellikleri olduğu için harita üzerinde dizilim çok büyük bir önem taşıyor ayrıca hero sayınız. Herolarınızı geliştirmek yerine arttırmanız dolayısıyla her zaman iyi bir şey olmuyor. Heroları çok iyi konumlandırdıktan sonra click hasarınız ile taktik yapmanız gerekiyor. Sürekli gelen düşmanlarınızın hangisine bu hasarı vereceksiniz. Click hasarı düşmanı sersemletiyor ki bu da o düşmanınızın her hangi bir şey yapmayacağı anlamına geliyor. Click hasarını olabildiğince uzak mesafe hasar veren düşmanlarınızda kullanmanızı öneririm. Her yeni gelen hero ile düzeniniz değişeceği gibi yeni herolarada seviye kasmanız gerektiğinden gold hesabınızı ve gold harcama stratejinizi iyi yapmanız gerekiyor.

Bu kadar uzan anlattığıma bakmayın, oyun esnasında herolara seviye atlatmak ve haritadaki altınları toplamak dışında pek bir şey yapmıyorsunuz. Oyun ilerledikçe kendisine çok fazla bağlıyor ki başından kalkamaz hale geliyorsunuz bunun uyarısınıda geçeyim.

Son olarak oyundaki item/eşyalardan söz etmek istiyorum. Boss kestiğinizde bazen bir sandık düşüyor ve içinden şampiyonunuza uygun silah veya zırh düşebiliyor fakat bu nadir bir durum. Bu sandıkları paranızla mağazadan satın alabiliyor ve şampiyonlarınızı bu şekilde güçlendirebiliyorsunuz ayrıca mağazada oynayarak açamayacağınız güçlü şampiyonlardan bulunuyor.

Mağazanın oyuna etkisini test edemedim fakat griding oyunu olduğu için zaten eşya ve şampiyon topluyorsunuz, daha hızlı gelişmek isteyenler mağazayı kullanabilir.

Steam adresi : Steam

İnternet sitesi : Buradan

 

Kimdir mkedi

Oyun dünyasının MMORPG severi. Bu diyarın büyük üstadı ve yazarı. Sormak istediğiniz her soruyu sıkılmadan bıkmadan yanıtlayan kişi.

Check Also

Android İçin En İyi Zombi Oyunları

Bol aksiyon içeren ve hayatta kalma temalı en iyi android tabanlı zombi oyunları. Listemizde farklı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

ŞİMDİ YAYINDA!
TAKİPTE KALIN