Apex Legends İncelemesi

Yıl 2019, oyun dünyasında dönemsel oyun türleri devam ediyor. Bir ara MMOrpg olan oyun türü sonra MOBA şimdilerde ise Battle Royal “FPS/TPS” oyun türüne bıraktı. Hep merak etmişimdir acaba Battle Royal oyun türünün gerçekten öncüsü Açlık oyunları filmi mi? Açlık oyunlarında Jennifer Lawrence bir adada diğer oyunculara karşı bulduğu ekipmanlar ile mücadele verip hayatta kalmaya çalışıyordur. Henüz Battle Royal oyunlarına hayatta kalma özelliği eklenmedi fakat eklenmesi an meselesi. Bir yandan diğer oyunculara karşı mücadele verirken diğer yandan açlığa, susuzluğa ve diğer ihtiyaçlara karşı mücadele vermek gerçekten nefes kesici olabilir. Öldürüp ele geçirdiğiniz çantada mermi aramaktan daha çok yemek ve içecek aramak gerçekten kulağa hoş geliyor. Aslında benzer bir oyun türünü The Division bize survival eklenti paketi ile sunmuştu. The Division Survival modunda, açlık, susuzluk, virüs için ilaç ve soğuk ile mücadele vardı. Bunların hepsinin yanında silah bulma ve yine soğuk ile mücadele edebilmek için kıyafet üretmek gerekiyordu ve oldukça gerilimli anları bizlere yaşatıyordu. Zamanla o kadar çok Battle Royal oyun türü ile karşılaştık ki artık MMO oyunlarına bile ekleyerek bir ilklere imza atan oyun firmalarıda yok değil. Son sıralarda yaptığım espiride buradan kaynaklı olsa gerek ” Wow’a Battle Royal geliyormuş” :).

Apex Legends, Ea games tarafından Origin clienti üzerinden oynanan ücretsiz bir Battle Royal oyunu. Ea games ve ücretsizi aynı cümle içerisinde kullanmam eminim sizleri çok şarşırtmıştır. Apex Legends ücretsiz fakat oyun içi mağazadan bir çok kozmetik alabiliyorsunuz. Oyunun kozmetik sistemi Blizzard’ın Overwatch oyunu ile aynı. Bir çok farklı kozmetik öğe var ki bunlar silah skinleri, karakter skinleri, victory Poz vs. Her seviye atladığınızda size verilen bir kutudan üç tane kozmetik parça çıkıyor. Kozmetik parçalarında aynı zamanda nadir/rare farklılığı var. Apex Legends’da bir de Class sistemi var ki Overwatch ile yine benzerlikler taşıyor. Her Class’a özel iki yetenek ve bir özel yetenek yani Ultimate mevcut. Oyun kesinlikle buraya kadar Overwatch benzeri hatta Overwatch bugün Battle Royal olsa aynı bu şekilde olurdu.

Oynanış

Mağazaya baktık, Class’ımızı seçtik artık oyuna bir giriş yapabiliriz. Apex Legends’ın belkide en değişik yanı oyuna squad olarak başlamamız. Bir çok oyuncu tarafından bu durum eleştirilebilir fakat oyun bu sistemi desteklemek için gerçekten çok uğraşmış. Oyun içerisinde anlaşmamız için konuşmamıza hiç gerek kalmadan hızlı bir şekilde sinyaller ile durumu anlatabiliyoruz. Envaterimizi açtığımızda ihtiyacımız olan mermi veya silah güçlendirmelerinide takım arkadaşlarımızdan yine sinyaller yardımıyla isteyebiliyoruz. Buda oyunu hem hızlandırıyor hemde tanımadığımız insanlarla konuşmak zorunda kalmıyoruz. Squad olmanın güzel yanı hiç bir zaman tek yakalanmamanız ve büyük alanları bile yardımlaşarak hızlı bir şekilde lootlayabilmeniz fakat oyunda sorunlar yok değil. Oyuna bazen bir kişi eksik başlayabildiğiniz gibi takım arkadaşınız oyundan ayrılabiliyor. Oyunu tabi ki iki hatta bir kişi bitirebilmeniz mümkün fakat oldukça zorlanacağınızda kesin. Apex Legends takımın bütünlüğü bozulmaması için Battle Royal türüne mükemmel bir yenilik daha getirmiş. Ölen squad üyenizi tekrar canlandırabiliyor ve takımınıza dahil edebiliyorsunuz. Öldükten hatta loot kasası düştükten sonra tek yapmanız gereken öldüğü yere gidip arkadaşınızın kimliğini almanız. Haritada bulunan yeşil beacon’a gittiğinizde kimliğini aldığınız takım arkadaşlarınızı canlandırabiliyor ve oyuna tekrar dahil olabiliyorsunuz. Hayata gelen takım arkadaşınızın hiç bir ekipmanı malesef olmuyor. Ölen oyuncunun kasasın rengi, o oyuncunun envanterinde en üst kalite ne ekipman varsa o rengi alıyor. Bu yenilik aynı zamanda oyuna stratejik oynamayıda ekliyor. Her zaman savaşmak yerine savaş ortamından kaçıp takım arkadaşlarınızı tekrar canlandırabilirsiniz.

Apex Legends’ın haritası ilk baktığınızda oldukça küçük gözüküyor fakat loot yaptığınız binalar hem büyük hem de çok fazla aksiyon içeriyor.

Battle Royal oyunlarında ineceğiniz yeri çok iyi seçmeniz gerekiyor fakat Apex Legends’da takım stratejiniz açısından çok büyük bir önem taşıyor. Oyuna girdiğinizde sistem otomatik olarak birini squad lideri yapıyor. Takımda herkes inmek istediği noktaya işaret koyabiliyor fakat atlayış ve iniş noktasına gidiş meselesi sadece squad lider tarafından gerçekleşiyor. Takım liderinizi takip seçeneğinden çıkmanız mümkün. Sonuçta takımınızla aynı fikirde olmayabilirsiniz. Mesela bir oyunumda takımım oyun başladığında ilk noktaya atlamıştı fakat bir çok oyuncuda oraya atladığı için ben takımdan ayrı atlayarak istediğim bir bölgeye gittim. Takımım oyunun başlarında ölürken ben ilk 3’e girmeyi başarmıştım. Haritada özel noktalar bulunduğu için atladığınız yeri çok iyi seçmeniz gerekiyor. Mesela mavi çember içerisinde noktalarda yüksek kalitede ekipman bulabileceğiniz gibi hava aracı olan noktaya iniş yaptığınızda çok fazla ekipman çeşitliliğine sahip olabiliyorsunuz.

Oyunda silah çeşitliliği oldukça iyi. Oynamak istediğiniz silahı kolaylıkla bulabiliyorsunuz fakat iyi kalitede silah güçlendirme parçalarını bulmak oldukça zor. Güçlendirme parçalarını ararken aynı zamanda zırh ve sağlık yenileyici, özel güç yenileyici, el bombaları falan derken envanterinizde yer kalmıyor. Bana kalırsa oyunun bu kısmı bile çok iyi düşünülmüş. Herşeyi toplamaya çalışınca mermilere ya da başka diğer ihtiyaçlara yer kalmadığından sadece ihtiyacınız olan silah parçalarını almak zorunda kalıyorsunuz. Silahlar haricindeki bütün ekipmanların nadirlik/rare derecesi var. Daha nadir bir parçayı almak istediğinizde eskisini otomatikmen düşürüyor.

Sınıflar / Class  

Oyunda 8 sınıf mevcut. Altı sınıfı ücretsiz oynayabiliyorsunuz, diğer iki sınıf ise ücretli. İsterseniz oyun oynayarak kazandığınız parayla veya Kredi kartınız ile mağaza parası satın alarak alabilirsiniz. Sınıfların özellikleri ise;

Bloodhound [Tracker]

 • Passive: Tracker – Düşman oyununcunun kısa zaman önce bıraktığı ayak izlerini takip edebilir
 • Tactical: Eye of the Allfather – Etrafındaki bütün tuzakları, ayak izlerini ve düşmanlarını duvar arkadasından dahi görebilir.
 • Ultimate: Beast of the Hunt – Süper bir avcıya dönüşerek sezgilerini kuvvetlendirir ve daha hızlı hareket eder.

 

Gibraltar [Defense]

 • Passive: Gun Shield – Aim aldığınızda önünüzde bir kalkan/shield oluşur
 • Tactical: Dome of Protection – Küre şeklinde bir kalkan oluşturarak 15sn dışarıdan gelen hasarlara karşı mevkinizi korur.
 • Ultimate: Defensive Bombardment – Duman ile işaretlediğiniz noktayı bombardıman ateşine tutarsınız

 

Lifeline [Support]

 • Passive: Combat Medic – Yere düşmüş takım arkadaşınızı daha hızlı kaldırır ve kaldırırken önünüze kalkan oluşturursunuz. Sağlık ekipmanlarını daha hızlı kullanırsınız
 • Tactical: D.O.C. Heal Drone – Bir drone çıkarırsınız ve drone yakınındaki takım arkadaşlarınızın sağlığını yeniler
 • Ultimate: Care Package – Droppod çağırarak üç tane çok iyi kalitede eşya alabilirsiniz.

 

Pathfinder [Support]

 • Passive: Insider Knowledge – Sonraki çemberde, ölen arkadaşınızı tekrar canladırabileceğiniz beacon’nın yerini gösterir
 • Tactical: Grappling Hook – Bir noktaya kanca atarak hızla gitmenizi sağlar, binalarada tırmanmanıza olanak sağlar.
 • Ultimate: Zipline Gun – Ziplane kurarak bütün takım arkadaşlarınızın kullanmasına olanak sağlar

 

Wraith [Attacker]

 • Passive: Voices from the Void – Tehlike yaklaştığında bir ses duyarak uyarılıyorsunuz
 • Tactical: Into the Void – Bütün hasarlardan sıyrılarak Void içerisinde hızlıca hareket edebilirsiniz. Düşmanınız sizi hareket eden bir duman olarak görür
 • Ultimate: Dimensional Rift – İki nokta arasında portal açar

 

Bangalore [Attacker]

 • Passive: Double Time – Koşarken hasar alırsanız koşma hızınız artar
 • Tactical: Smoke Launcher – Hedefe sis bombası atarsınız
 • Ultimate: Rolling Thunder – Hedefe artillery saldırısı yaparsınız. O alana korku saçarsınız

 

Caustic [Defense]

 • Passive: Nox Vision – Toxic gazın içindeki düşmanlarınızı görebilirsiniz
 • Tactical: Nox Gas Trap – Altı tane Toxic gaz bombası bırakırsınız. Ateş ettiğinizde veya düşman yaklaştığında patlar
 • Ultimate: Nox Gas Grenade – Toxic gaz bombası atarsınız

 

Mirage [Attacker]

 • Passive: Encore! – düştüğünüzde kopyanızı bırakırsınız ve ardından 5 sn görünmez olursunuz
 • Tactical: Psycho Out – Kopyalarınızı düşmana göndererek kafasını karıştırırsınız
 • Ultimate: Vanishing Act – Squadınızın kopyasını oluşturarak düşmanınızı şaşırtırsınız

Apex legends bence şuana kadar ki en iyi Battle Royal oyunu olmuş ki daha gelişme aşamasında. Oyuna hem bir çok yeni sınıf ekleneceği gibi daha bir çok yenilik ekleneceğini düşünüyorum. Keşke silahlarıda daha detaylı tanıtsalardı demek istiyorum ama zaten az çok bu tür oyunları oynayan oyuncular hangi silahları nerelerde kullanması gerektiğini bildiğini düşünüyorum. Eğer ki bir Battle Royal oyuncusuysanız denemekten kaçınmayın. İyi oyunlar

Kimdir mkedi

Oyun dünyasının MMORPG severi. Bu diyarın büyük üstadı ve yazarı. Sormak istediğiniz her soruyu sıkılmadan bıkmadan yanıtlayan kişi.

Check Also

Internet Cafe Simulator – Oyun incelemesi

Cheesecake tarafından 25 ekim 2019 tarihinde yayınlanan bir simülasyon oyunu. Cheesecake, Internet cafe simulator oyunundan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

ŞİMDİ YAYINDA!
TAKİPTE KALIN