Bastion – Oyun İncelemesi

Bastion, Supergiant Games tarafından 2011 yılında yapılan ve Warner Bros’un dağıtımını yaptığıı aksiyon, RP türü bir oyun. Oyun yedi kişilik bir grup tarafından yaklaşık 2 yılda yapılmış. İlk olarak xbox 360 konsolunda yayınlandıktan sonra takip eden aylarda diğer platformlarda da hızla yerini almış. Şimdilerde oyunu telefonlarınızın oyun marketlerinde dahi ücretsiz olarak bulabilirsiniz. ( google play, appstore )

Bastion oyununun bu kadar sevilip beğenilmesi ve ardında bu kadar oyun platformunda yayınlanmasının elbetde bir çok nedeni var. Bu nedenler arasında oyunun el çizimi grafiklere sahip olması ve muhteşem müzikleri de bulunuyor. İzometrik kamera açısıyla oynan oyun 100ün üzerinde ödül alarak kendisini her alanda kanıtladı.

Oynanış

Bastion’da “The Kid” olarak seslendirilen bir karakteri yönetiyoruz. Bastion hikaye üzerine kurulu bir oyun. Oyunu oynarken hikayeyi arka planda anlatan ses sizin yapmış olduğunuz hareketlere göre hikayeyi anlatıyor. Her bir adımınızı bir hikayeye dönüştürebiliyor. Mesela uçurumdan düştüğünüzde, “dikkatsizce ilerleyip uçurumdan düştü” şeklinde hikayeye ek yapıyor. Sürekli bir anlatım olduğundan aksiyon sırasında alt yazının pek okunabildiğini söyleyemem fakat İngilizceniz iyiyse sadece dinleyerek de hikayeyi takip edebilirsiniz.

Bastion’da bir üssünüz var ve bu üssün ismi oyunun adı olan Bastion. Burada silahlarınızı geliştirebilir, silah ve yetenek seçimi yapabilir hatta marketi kullabilirsiniz. “Core” adı verilen parçaları haritada ki bölümlerden toplayarak üssünüzde yeni mekanlar açabilirsiniz. Oyun malesef open world değil. Harita üzerinde ihtiyacımız olan şeyleri bulabileceğimiz bölümü seçerek o bölgeyi oynuyoruz. Harita oldukça büyük olduğundan bu bölgelerde oldukça çok, fakat her defasında 1 ya da 2 bölgeyi oynadıktan sonra devamı açılıyor. Bölgelerde yine hikaye anlatımı olduğundan girdiğimiz her yerde istediğimiz şeyleri bulamıyoruz. Bölgeyi bitirdiğimizde ve aradığımızı bulumadığımızda hikayeyi anlatan ” bu sefer şansı yaver gitmedi ve … bulamadı” diyor ve bizi yine üssümüze gönderiyor.

Bastion’da bir silah güçlendirmesi yapmanız gerektiğinde size kristal lazım oluyor. Kristaller, kestiğiniz yaratıklardan, kırılan objelerden ve yerden toplayabiliyorsunuz. Yaratık çeşitliliği oldukça fazla ve girdiğiniz bölümlerdeki objelerin bir çoğu kırılabiliyor. Kristal toplamak hiç de zor değil.

Bastion’da üssümüze diktiğimiz yapılar içerisinde en önemli olanları Arsenal ve Forge. Arsenal’de kullanacağımız iki silah ve bir yetenek seçiyoruz. Yetenekler kullandığınız silaha özgü olabilidiği gibi tamamen farklı şeylerde olabiliyor ( el bombası, mayın ). Yeteneklerimiz siyah iksir harcadığından sınırsız olarak kullanamıyoruz. Yanımızda en fazla üç iksir taşıyabiliyoruz fakat aksiyon sırasında yaratıklardan düşebiliyor. Karakterimizin can barıda aldığımız hasarlar ile azalıyor, can potları ile canımızı doldurabiliyoruz ve yanımızda sadece üç can potu taşıyabiliyoruz.

Bastion’da hikaye modunu bitirdiğinizde yeni bir oyun modu açılıyor. Game+ olarak adlandırılan bu modda bölümler bir müsabaka (challenge) olarak geçiyor. Liderlik tablosunun da bulunduğu bu modda oyunun hikayesini bitirdikten sonra da oynanırlık devam ediyor.

Bastion nasıl bir oyun? Alınır mı?

El ile çizim grafikleri ve müzikleriyle öne çıkan oyunda silah ve yetenek kullanma çeşitliliği azda olsa oyuncuya özgün buil yapma olasılığını sunması oldukça iyi.

Girdiğiniz her bölümde sadece yaratık öldürme sıradanlığı olmadığı için oyunun ilerleyen zamanları oyuncuyu sıkmıyor. Her ne kadar sadece mouse tuşuna basarak yaratıkları öldürsenizde reflekslerin ön plana çıktığı veya sadece top mermilerinden karakterinizi yöneterek kaçmaya çalıştığınız durumlarda mevcut.

Bastion fiyatını kesinlikle hakeden harika bir oyun. Özellikle izometrik kamera görüşüne sahip oyunları seviyorsanız düşünmeden almanızı tavsiye ederim. İyi oyunlar.

Bastion : Steam Mağazası

Bastion : Sitesi

Kimdir mkedi

Oyun dünyasının MMORPG severi. Bu diyarın büyük üstadı ve yazarı. Sormak istediğiniz her soruyu sıkılmadan bıkmadan yanıtlayan kişi.

Check Also

Ghost of a Tale: İnceleme

Ghost of a Tale, DreamWorks and Universal Pictures veteran Lionel “Seith” Gallat tarafından geliştirilmiş bir …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

ŞİMDİ YAYINDA!
TAKİPTE KALIN