Bioshock inceleme

Bioshock, 2K Boston/2K Australia tarafından 21 Ağustos 2007 tarihinde yayınlanan bir oyundur. Oyunumuzun türü fps ve bir miktar strateji içermektedir. Aksiyonun hiç düşmediği oyunun aynı zamanda güzel bir hikayeside vardır. Oyun içerisinde bulacağımız ses kayıt cihazlarıyla hikayeye takviyeler yapılmaktadır. Oyun 1960 yılında geçer. Silahlar, kıyafetler bazı detaylar bu tarihe göre yapılmış fakat mekanlar ütopikdir.

Oyunumuz, 1960 yılında karakterimiz Jack’in uçağı okyanusun ortasına düşmesiyle başlar. Tek kurtulan Jack’dir. Yakındaki deniz fenerine yüzer ve alt katlara iner. Burada bulduğu deniz aracıyla Rapture isimli deniz altı şehrini keşfeder.

Bioshock inceleme

Karakterimiz jack oyun içerisindeki çeşitli silahları ve özel yetenekleri kullanarak düşmanlarını öldürüyor. Bütün silah çeşitlerini yanımızda taşıyabildiğimiz için bu konuda bir sıkıntımız yok fakat mermi hazneleri çok fazla olmadığı için yüksek zorluk seviyelerinde doğru zamanda doğru mermiyi kullanmanız gerekebilir. Mesela metal nesneler için “armor pierce” mermiler canlılar için “Antipersonnel” mermiler. Zayıf düşmanlar için normal mermiler ve tabiki artı olarak yeteneklerimiz.

bioshock inceleme 2Yeteneklerimiz oyuna strateji havası katıyor. Mesela dar yerlere tuzaklar kurarak oraya gelen düşmanı tuzak yardımıyla havaya fırlatır ve öldürürüz. Hızlı yakın mesafe dövüşen düşmanları dondurarak, elimizdeki ingiliz anahtarıyla bir kaç vuruşta patlatarak öldürebiliriz. Yetenek çeşitleri oldukça fazla olduğundan kendi stratejinizi belirlemeniz oldukça mümkün.

 

 

Oyunun fps ağırlıklı olduğunu söylemiştik. Aynı zamanda bir hikayeyi takip ediyoruz. Bize verilen görevler doğrultusunda ilerliyoruz ve sürekli harita değiştirerek son canavara kadar geliyoruz. Bu maceramız içerisinde bir çok şeyle karşılaşıyoruz. İnanın en kolayı yaratıklar. Sistem güvenliği için kullanılan kameralar, taretler ve Big Dadies en zorluları. Bu güvenlik ekipmanlarını eğer hacklerseniz ( big daddy hacklenmiyor fakat yetenekleriniz içerisinde bulunan bir güç ile onları sizi korumanız için hipnoz edebiliyorsunuz ) sizin için çalışıyorlar ve hangi düşmanınız menzile girerse o düşman ölene kadar saldırıyorlar. Kameralar sağa sola hareket ediyor. Hareket eden nesnelere kitlendimi ses çıkarıyor ve uçan taretler çağırıyor. Bu taretler düşman ölene kadar ya da bir dakika boyunca saldırıyor. Eğer şanslıysanız saklanabilirsiniz. Koşarsanız kaçabilirsiniz.

Yeteneklerin dışında karakterimizin özelliklerini güçlendiren pasif yeteneklerde mevcut. Bu pasif yetenekler daha kolay hack yapmanızı, silah hasarını, sizin yakın dövüş direncinizi arttırabiliyor. Mekanlara göre bunları değiştirip oyuna biraz daha etki edebiliyorsunuz. Bütün bu özellikler ve yetenekler Adam ile alınıyor. O yüzden mümkün olduğu kadar çok Little Sister yakalamaya bakın.

bioshock inceleme 3

Bioshock’daki görev yerlerine ekranın üzerindeki bir ok yardımıyla kolayca gidiyorsunuz. Her seferinde tek görev yaptığınız için bu durum oldukça kolaylaşıyor.

Oyunun hikayesine : Buradan

Steam Linkine : Buradan

 

 

Kimdir mkedi

Oyun dünyasının MMORPG severi. Bu diyarın büyük üstadı ve yazarı. Sormak istediğiniz her soruyu sıkılmadan bıkmadan yanıtlayan kişi.

Check Also

Ghost of a Tale: İnceleme

Ghost of a Tale, DreamWorks and Universal Pictures veteran Lionel “Seith” Gallat tarafından geliştirilmiş bir …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

ŞİMDİ YAYINDA!
TAKİPTE KALIN