Cities Skylines İnceleme

 

Cities Skylines, Paradox Interactive tarafından oyunculara sunulan bir şehir kurma simülasyon oyunudur. Steam üzerindende satışı olan oyun 10 Mart 2015 tarihinde çıkmıştır. Cities Skylines tek kişilik oyuncu özelliği ile oyuncuya oldukça detaylı şehir yönetim içeriği sunuyor. Vergileri, toplu taşıma araçlarını, trafiği, endüstriyi, eğitimi, yerleşimi, üretimi kontrol edebiliyorsunuz. Vergilerden gelen kazanç ile şehrinizde yaşayan insanları mutlu ediyor ve şehrinizin refah seviyesini artırıyorsunuz.

Cities Skylines daha önce bu tip oyunları oynamamış bir oyuncuyu gerçekten çok zor durumda bırakabiliyor. Sizlere oyuna başlarken dikkat etmeniz gereken noktalarda elimden geldiğince bilgi vermeye çalışacağım. İflas edip defalarca yeni oyun açmak yerine hayalinizdeki şehri kurmaya, gerçek bir simülasyon oynamaya daha çabuk başlaya bileceksiniz.

Oyunumuz bir şehir kurma oyunu olduğu için bizim için en önemli olan şey şehirdeki insaların mutluluk seviyesi ve alt yapı. Aksi taktirde şehrinizi terketmeye başlıyorlar. Oyuna ilk başladığınızda hızlı gelişmek isteyebilirsiniz fakat ne kadar hızlı gelişirseniz problemler o kadar hızlı artıyor bir süre sonra vergiler yeterli olmuyor ve iflas bayrağını çekiyorsunuz.  Mesela alt yapıyı güçlendirmeden nüfusunuz artarsa elektrik problemleri, su problemleri başlıyor. Bilinçsiz bir toplum ile daha çok yangın ve daha çok hastalıkla mücadele ediyorsunuz.

Oyunda en önemli şey başlangıç. Bir laf vardır “ Nasıl başlarsan öyle gidersin”. Sizinde öncelikle alt yapı, yollar, yerleşim ile başlamanızı tavsiye ediyorum. Nelere dikkat edeceğinizi sizlere açıklamaya çalışacağım.

Cities Skylines başlangıçta nelere dikkat edilmeli;

Cities Skylines inceleme 2Cities Skylines için harita seçimi çok önemli. Oyuna yeni başlayan oyuncular suyun ve rüzgarın bol olduğu alanları seçmeleri oldukça iyi olacaktır. Harita seçerken dikkat etmeniz gereken kaynakların miktarı ve haritanın ne kadarını kullabileceğiniz. Eğer büyük bir şehir yapmayı planlıyorsanız kullanılabilir alanı oldukça büyük seçmenizde yarar var. Kaynakları ise yine kendi stratejinize göre seçmelisiniz. Taş ve yağ oldukça büyük vergi getiriyor fakat limitli olduğu için ilerleyen zamanlarda bitiyor. Odun ve tarla daha az vergi kazandırıyor fakat kendilerini yenileyebildikleri için hiç bir zaman bitmiyor.

 

 

Haritanızı seçtikten sonra ufak bir kasaba ile başlamalısınız. Dış yol yani anayol ile yol bağlantısı kurmayı unutmayın. Ev, sanayi ve küçük dükkanların olduğu yerleri biraz mesafeli dikin çünkü gürültü kirliliğinden şikayet eden vatandaşlar huzursuz oluyorlar.

Ufak yerleşim yerinizi, küçük dükkanların alanını ve fabrika alanını yaptıktan sonra ki ilk işiniz mutlaka alt yapınız olmalı. Alt yapınızı yaparken biraz yatırım yapın çünkü nüfus o kadar hızlı büyüyor ki daha sonra bu iş için para bulamayabilirsiniz. Elektrik döşerken mavi alanların arasına elektrik direği dikmeniz gerekiyor. Elektrik direklerini illa birbirine bağlamak zorunda değilsiniz. Elektrik yerleşim yerlerine otomatik dağılıyor. Su için ise zaten borunuzu döşerken ne kadar alana dağıtım yapılacağını gösteriyor. Hiç bir bina açıkta kalmadan onuda ayarlamanız gerekiyor. Su tesisatını dikerken en önemli konu suyu denize attığınız noktayı oldukça uzağa dikin. Aksi taktirde deniz kirleniyor ve suyu çektiğiniz bölgeden kirli su gelmeye başlıyor.

Seviyeniz arttığında çöp toplama alanı açılacak. Mümkün olduğu kadar uzağa koyun. Çöp arabaları gelip çöpü topluyorlar o konuda sıkıntınız olmasın fakat bu yapıyı kurarken çember içerisinde ki alanda kesinlikle başka bir bina olmasın.

Aynı çöp merkezi gibi elektrik şebeksinide uzağa yapın. Gürültü kirliliğinden çok fazla problem yaşayabilirsiniz.

Verdiğiniz hizmet iyi olur ve halkınız mutlu olursa vergileri bir miktar arttırabiliyorsunuz. Başlangıçta bu da çok önemli.

Şehir servislerine hiç bir görev vermeyin. Çok fazla maliyetli olduğu gibi oyunun başlarında size bir artı sağlamıyor. Şehriniz geliştiğinde ihtiyacınız olan servisi açabilirsiniz.

Alt menüde bulunan yeşil, mavi ve turuncu gösterge şehrinizin ihtiyacını gösteriyor. Hangisi en fazlaysa onu kurmaya çalışın.

Sol üst menüde elektrik ve su harcamalarını, gürültü kirliliğini sürekli kontrol edin. Binaları çok yakın dizerseniz ileride araba trafiğinden çok gürültü çıkacaktır bilginize.

Bütün oyunda sizi en çok ilgilendiren menü üst soldaki menüdür. O menü yardımıyla şehriniz neye ihtiyaç duyarsa bu ihtiyacı karşılamanız gerekiyor.

Oyunun başlarında bütçe kısmaya gidebilirsiniz. Mesela alt menüde para simgesine tıklarsanız ekonomi penceresini açarsınız. Bu pencerede az kullanılan şeyleri  % olarak kısarsanız şehrinizin giderlerini düşürürsünüz. Mesela en çok gider elektrik ve su olduğundan bunları en yüksek seviyede tutmanız gereksiz. Bir miktar kısarak en yüksek seviye ile sarı bölge arasına düşürerek tasarruf etmiş olursunuz. Aynı şey oyuna başladığınızda diktiğiniz diğer binalar içinde geçerli. karakol, okul gibi binaların giderlerini kısarsanız oldukça kar sağlarsınız. çünkü okulda ki öğrenci sayısı az olduğu gibi suçta az işleniyor.

Eğitim çok önemli. Halkınızın eğitim seviyesi arttığında binalar seviye atılıyor ve daha çok vergi geliyor ayrıca daha yararlı çalışanlar, eğitimli insanlar olduğu için endüstri ve küçük dükkanlardan da daha çok vergi kazanıyorsunuz.

Cities Skylines’da doğal enerji kullanımı ve parkların çokluğu şehrinize daha çok ve daha hızlı insan çekecektir ayrıca ileride turizme yatırım yaparak yabancı sermayede alabilirsiniz.

Cities Skylines inceleme 3 Cities Skylines inceleme 4

Son olarak bölgelendirmeden bahsetmek istiyorum. Yine sol üst menüyü açtığınızda haritanın kaynaklarını gösteren butona tıklayarak haritanızda nelerin olduğunu görebilirsiniz. Bölge seçme seçeneği (districk) ile tarım alanlarına ya da orman alanlarına yani en yoğun olduğu alanlara endüstri binlarını inşa ederseniz o mesleği yapıyorlar ve normal endüstriden daha çok vergi kazanıyorsunuz.

Oyun sadece bunlarla sınırlı değil. Nüfusunuz arttıkça trafik problemi oluşuyor. Yolları yeniden yapılandırmanız. Şehir bölge planı yapmanız gerekiyor. Trafiğin yoğun olduğu yerlere otobüs ve metro istasyonları kurmanız, havaalanları ile ulaşımı kolaylaştırmanız gerekiyor.

Paranız ve ekonominiz iyi olduğunda yeni bölgeler satın alarak şehrinizi büyütebilirsiniz. Nüfusunuzu ve halkınızın eğitim durumunu yükselterek ofis çalışma alanlarına yani gökdelenlere başlayabilirsiniz. Ayrıca çeşitli bölgelerde turizme önem vererek gelirinizi arttırabilirsiniz.

Anlatacaklarım bu kadar. Umarım defalarca oyun açmak zorunda kalmaz, iflas etmezsiniz. Başlangıcı iyi yaparsanız şehrinizi büyütmek daha çok kolaylaşıyor.

Cities Skylines inceleme

Oyunun resmi sitesi

Oyunun steam linki

Kimdir mkedi

Oyun dünyasının MMORPG severi. Bu diyarın büyük üstadı ve yazarı. Sormak istediğiniz her soruyu sıkılmadan bıkmadan yanıtlayan kişi.

Check Also

Ghost of a Tale: İnceleme

Ghost of a Tale, DreamWorks and Universal Pictures veteran Lionel “Seith” Gallat tarafından geliştirilmiş bir …

Tek yorum

  1. çok güzel bir makale olmu. Elinize, yüreğinize sağlık hocam♥

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

ŞİMDİ YAYINDA!
TAKİPTE KALIN