Farming Simulator 17 inceleme

Yazımıza başlamadan önce konu dışı bir kaç şey yazmak istiyorum. Oyun incelemelerine çok uzun bir ara vermiştim. Daha önceki yazılarım okunuyor fakat konuyla ilgili hiç yorum yapılmıyordu. Açıkçası bu beni biraz üzmüştü. Sonuçta bu incelemerin okuyucuya/oyuncuya yardım edip etmediğini bilmiyorum. Sadece okuyup çıktığınız vakit kendimi geliştiremiyor ve daha iyi oyun incelemeleri yazamadığımı düşünüyordum. Bu sitenin gelişmesi daha iyi şeylerin ortaya çıkması tamamen sizlerin elinde. Lütfen incelemelerin yardımcı olup olmadığını belirtirseniz veya okumak istediğiniz başka oyun incelemelerini bana bildirirseniz daha aktif ve güncel bir site hazırlayabilirim sizlerede daha çok yardımcı olabilirim.

 

Farming Simulator 17 adından da anlaşılacağı üzere bir simülasyon oyunu. Bu oyunun daha önce ki oyunları Farming simulator 14-15-16 şeklinde. Eğer onlardan herhangi birini oynadıysanız bu oyunuda kolaylıkla oynayabileceğinizi düşünüyorum. Oyunumuz steam üzerinden 24 Eki 2016 tarihinde oyunculara kavuşmuştur. Oldukça yeni taze bir oyun. Fiyatı biraz yüksek olsada ( artık yeni çıkan oyunların fiyatları biraz cep yakıyor ) oyun sizi kendisini uzun süre bağlayabilecek bir alt yapıya sahip.

Farming simulator 17 gerçekten çok detaylı hazırlanmış ve bir çok keşfedilmesi gereken öğeler bulunduran bir oyun olmuş. Bunların arasında seracılık, ormancılık, tren kullanma vs. var. Hevesinizi kaçırıp spoiler vermek istemiyorum çünkü bana göre oyunların en güzel yanları keşfedilmesidir. Bu gizemi ve çözümleri size bırakıyorum. Ben sadece başlangıç için, oyuna yeni başlayacak arkadaşlar için küçük bir tutorial tarzı bir anlatım yapacağım.

farmingsimulator2017-inceleme-2

Oyuna kariyer seçeneğinden başladık ve karşımıza karakter yaratma ekranı ardından harita ekranı çıktıktan sonra oyuna girdik. Oyuna 2 tarlayla başlıyoruz. Bize ait olan tarlaları haritada rakamlarını yeşil olarak görebilirsiniz. Tarlaların birisinde hasatınız hazır. Hemen makinenize atlayarak bunu hasat edebilirsiniz. Diğer tarlanız ise ekime hazır haldedir. Oyun mekaniği şu şekilde işliyor. Önce tarlanızı ekime hazır hale getiriyorsunuz daha sonra ekeceğiniz tohumu seçerek ekime başlıyorsunuz. Oyunda şuan 10 farklı tohum bulunuyor. Tarlanız hasata hazır hale gelmeden önce 3 kez gübreleme yapabiliryorsunuz ve her bir gübreleme turu tarlanızı %30 daha verimli kılıyor. Ekimleriniz hazır hale geldiğinde hemen toplamalısınız aksi taktirde yarım gün içerisinde ekimler çürüyor ve hasat edilemez hale geliyor.

 

Ekinleriniz hazır hale geldiğinde hasatınızı yapıp kamyonunuza ya da taşıyıcı herhangi bir alete bunu aktarıyorsunuz. Tüm hasatı yaptığınızda tekrar başa dönerek tarlanızı ekime hazır hale getirmek için tekrar düzeltiyorsunuz. Bu işlemlerin herbiri yaklaşık 30dk sürüyor. Diğer tarlalar daha büyük olduğundan bu zaman daha fazla oluyor. Bütün tarlaları kendi başınıza yapamayacağınızdan bu işlemleri yapması için bir işçi kiralayabiliyorsunuz. Mesela hasat yaparken işleme başladınız yani aracınıza bindiniz makineyi çalıştırdınız ve tarlaya girdiniz. Biraz hasat ettikten sonra “H” tuşuna bastığınızda artık bir işçi kiralamış oluyorsunuz ve makine kendi kendine tarlanızda çalışıyor. Ücretlendirme ise zaman bazlı yani tarlanızın tümüne verdiğiniz para ile yarısına verdiğiniz para farklı. O yüzden istediğiniz zaman bir işçi tutabilirsiniz.

Başlangıç aletlerini anlatmak ve ilk tarla hasatımızı incelemek için videomu izleyebilirsiniz.

 

İlk hasatımızı yaptık ve paramızı kazandık bu arada topladığınız hasatı satarken çok dikkat etmelisiniz. farmingsimulator2017-inceleme-3Oyunda sürekli değişen bi ekonomi var. “ESC” tuşuna basarak yukarıdaki sekmelerden PRICES/1000L sekmesine geldiğinizde ekonomiyi görebilirsiniz. Bu tablodan en güzel fiyatı belirleyip ürünlerinizi toplayıp oraya satışa götürmeniz gerekiyor. Haritada kolaylıkla satış yapacağınız alanı bulabilirsiniz. Oyunun büyük bir kısmı bu satışlarla geçiyor. O yüzden filonuzu yani topladığınız hasatı koyduğunuz yeri büyütüp birde tır aldığınızda bu işlemleri tek seferde çok daha büyük gelirlerle yapabilirsiniz ama bu tabi oyunun daha ileriki evreleri.

 

 

Tutorial bölümünü oynadıysanız zaten bu işlemlerin yapılışını kolaylıkla öğrenmişsinizdir. Fakat tutorial bölümünde olmayan iki şeyi size anlatmak istiyorum. Birisi para kazanmak ikincisi makine/traktör gibi ihtiyaçlarınızı almak.

Önce marketten bir şeyler almayı anlatayım. Klavyenizden “P” harfine bastığınızda önünüze oyunun marketi gecelecek.Bu market içerisinden çeşitli makineler ve aletler alarak tarlalarınızda daha hızlı ve verimli şekilde çalışabilirsiniz. Peki bir traktör ya da aracınıza takmak için bir alet satın aldınız bunu nereden alacaksınız? Benim ilk düşüncem aldığım şeyin yanıma gelmesiydi fakat işler öyle kolay olmuyor. Aldığınız şeyi elde edebilmek için marketin oldğu yere gitmeniz gerekiyor sizinde benim gibi marketin yerini aramamanız için aşağıdaki haritaya işaretledim. Kolaylıkla oraya gidip aldığınız şeyi alabilir ve getirebilirsiniz. Ayrıca bu mekanda makinelerinizi isteğinize göre özelleştirebilirsiniz yani modifiye edebilirsiniz.

farming-simulator-harita

 

 

 

 

 

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Kimdir mkedi

Oyun dünyasının MMORPG severi. Bu diyarın büyük üstadı ve yazarı. Sormak istediğiniz her soruyu sıkılmadan bıkmadan yanıtlayan kişi.

Check Also

Ghost of a Tale: İnceleme

Ghost of a Tale, DreamWorks and Universal Pictures veteran Lionel “Seith” Gallat tarafından geliştirilmiş bir …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

ŞİMDİ YAYINDA!
TAKİPTE KALIN