Firewatch İnceleme

Firewatch’u mümkün olduğu kadar spoiler vermeden anlatmaya çalışacağım. Oldukça zor olacak çünkü bir hikaye üzerine kurulu olduğu için hatta sanki sizin hikayeniz gibi hissettirdiği için oyunun her yeri spoiler dolu 🙂

Oyunun ilk trailer videosunu izlediğimizde sarının ve turuncunun baskın olduğu animasyon tarzı grafikleriyle gizemin dibine vurmuş bir oyunla karşılaşacağımızı zaten tahmin etmiştik. Campo Santo tarafından yapılan oyun 9 Şubat 2016 yılında Steam üzerinden satışa çıkarıldı. Türü macera ve gizem olarak geçiyor fakat bana sorarsanız sadece gizem yeterli olur.

Firewatch çok fazla ikili dialog içeren bir oyun. İngilizcenizin yeterli düzeyde olması gerekiyor aksi taktirde pek zevk almazsınız. Oyunun ilerleyişi konuşmada ki seçeneklerinize dayalı oluyor.

Oyunda Henry adlı bir karakteri oynuyoruz. Karakterimizin eşi hasta, hafıza kaybı problemi var ve ailesinin yanına gidiyor aslında ailesi onu yanına alıyor. Bizde peşinden gidiyoruz ve kafa dağıtıp biraz düşünmek için bir işe giriyoruz. İşimiz gözlemcilik. Orman içerisinde bizim sorumluluğumuzda bir bölge var ve bu bölgede yangın çıkarsa bunu yetkililere bildiyoruz. Oldukça basit ve sıkıcı bir iş gibi gözükse de hikayemiz bir noktadan sonratüm gizemiyle başlıyor.

Bu işi yapan sadece biz değiliz , Delilah isminde bizim üssümüz olan bizden daha tecrübeli bir gözcü daha var. Farklı bir alanın gözlemciliğini yapan bu kadınla oyun boyunca konuşuyoruz ve bulduklarımızı rapor ediyoruz. Spoiler vermemek için yüzeysel anlatıyorum fakat durum bundan biraz daha derin.

Firewatch inceleme harita

Oyun sadece sohbetden ibaret değil tabi ki, arada sırada gizemi çözmeye çalışmanın yanı sıra Delilah size görevler veriyo. Görevler haritanızda işaretleniyor. İşaretli alana gider Delilah ile konuşarak görevi yapıyoruz.

Oyunda kullanılan aletler kısıtlı olduğu gibi yönünüzü sadece pusula ve harita ile buluyoruz. Oyunda ilerledikçe bulduğunuz şeyler haritanızın üzerine işaretleniyor. Konuşma seçeneklerinde ki seçimleriniz sohbeti ve sohbetin gidişini değiştiriyor ayrıca  çok fazla araştırma yapar ve dikkatli olursanız değişik şeyler bulabiliyorsunuz.

Firewatch günler üzerine kurulu bir oyun. Başlarda günler yavaş yavaş ilerlerken oyunun ilerleyen zamanlarda hızlanıyor ve orada ne kadar çok vakit geçirdiğinizi vurgulamaya çalışıyor.

Oyun içerisinden bir şeyler anlatmamak için baya kastım açıkçası fakat görevlerde takılır veya sorunuz olursa yardımcı olurum.

Oyunun resmi site linki : Burada

Steam linki : Burada

 

 

 

 

Kimdir mkedi

Oyun dünyasının MMORPG severi. Bu diyarın büyük üstadı ve yazarı. Sormak istediğiniz her soruyu sıkılmadan bıkmadan yanıtlayan kişi.

Check Also

Ghost of a Tale: İnceleme

Ghost of a Tale, DreamWorks and Universal Pictures veteran Lionel “Seith” Gallat tarafından geliştirilmiş bir …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

ŞİMDİ YAYINDA!
TAKİPTE KALIN