Fractured Space – inceleme

Fractured Space – inceleme

Değişik bir oyun incelemesi gerçekleştirdim bugün. Benim için değişik oldu çünkü çok fazla uzay gemileriyle oyun onamışlığım yok. Fractured Space bana bunun keyfini yaşattı.

İncelemesini yaptığım oyun Edge Case Games tarafından 20 kasım 2014 tarihinde steam listelerine girmiş aksiyon, strateji tabanlı uzay savaş oyunu. Devasa büyüklükte uzay gemileriyle oynadığımız bu oyun aslında bana biraz wargaming serilerinden (deniz ile uzay farklı olsada) world of warship oyununu anımsattı. Gemilerin hantallığı ve büyüklüğü, ateş etme tekniği, belli üsleri ele geçirmek için yapılan mücadele tanıdık geldi. World of Warship için hazırladığımız detaylı rehberi okumadıysanız, World of warship rehber

Oyunumuzun uzay oyunu olduğunu söylemiştim. Evet uzay ve strateji oyunu, bol aksiyonda cabası çünkü oyun pvp üzerine kurulu. Yani görev yapma ya da amaçsızca dolaşma yok. Karşılıklı takım olarak maça giriyorsunuz ve kazanana kadar mücadele ediyorsunuz. Maçlar 5v5 oluyor.

Fractured Space - inceleme - oyuncunundiyari 8

Gameplay / Oynanış

Fractured Space oyununun oynanışı aslında çok kolay. İhtiyacınız olan ya da unuttuğunuz tuşları görmek için klavyeden “K” tuşuna basıyorsunuz. UI yani ekranınızda bilmediğiniz bir gösterge varsa bunu öğrenmek için ise “O” ya basıyorsunuz. “OK” den aklınızda kalabilir bu tuşlar. Geminizi yönetmeniz için diğer tuşlar ise Q,W,E,A,S,D, yani klasik yön tuşlarımız. Fakat uzayda hareket ettiğimiz için yükselme ve alçalma mevcut bunları ise, “ALT ve SPACE” tuşlarıyla yapıyorsunuz.

Geminizin ateş edeceği hedefi mouse ile gösteriyorsunuz ve hedefe kitlenmeyi “T” tuşu ile yapıyorsunuz. Bazı gemilerin mermileri otomatik hedef bulurken bazı gemilere siz mouse yardımıyla hasar vermeye çalışıyorsunuz. Bunu yaparken geminin hızını hesap ederek biraz önüne ateş etmenizde fayda var.

Fractured Space’de pvp için iki ayrı mod yapılmış. Bunlar Conquest, Frontline. Belki ileride daha fazla mod gelebilir. Şimdilik bu modlar açıkçası bana çok az geldi fakat az olduğu içinde oyuna katılmak için çok fazla süre beklemiyorsunuz. Tahmini süreler 20-30 dakika yazarken 30 saniyede oyuncuyu bulup oyunu başlatıyor. Madem iki tane mod var bunları tanıtayım sizlere yabancılık çekmeyin

Conquest : Bu mod için çok büyük bir harita yapılmış. Haritada Alpha ve Beta haritalarının dışında birde ortada Core var, sizin üs ve rakibinizin üssünüde eklerseniz beş kıtadan ya da beş ayrı ufak haritadan oluştuğunu söyleyebiliriz.

Fractured Space - inceleme - oyuncunundiyari 7Fractured Space incelemesini yaparken oynadığım harita Conquest moduydu. Gerçekten çok eğlendim. Yaptığınız ufak detayların oynadığınız maça yön vermesi size daha çok eğenlence katıyor. Mesela ben bir savaşımda Beta haritasını korudum. Tek gelip assassin tarzıyla bizim üssü gele geçirmeye çalışan ninjaları engelleyerek takımın sırtını sağlam duvara yaslattım. Böylece bizim bütün takım Alpha haritasından düşman üssüne kadar gittiler. Üsleri ele geçirmek için yakınına giderek bir süre durmanız gerekiyor. Ekranın üzerinde ele geçirmek için zamanı gösteren bir “bar ” ilerliyor, tamamlandığında zaten mavi renk oluyor ve artık orayı terk edebilirsiniz. Ne kadar çok base yani Facilities ve Stations ele geçirirseniz okadar resources kazanıyorsunuz. Resources ne işe yaradığını modlardan hemen sonra anlatacığım. Bu harita diğer harita olan  Frontline’a göre daha çok strateji içeriyor. Takımınızla hareket eder veya defans yaparsanız yani kendinize bir görev edinir ve tek dolaşmazsanız kazanmaya çok büyük bir katkınız olur. Amaç küçük haritadaki beyaz (kimse tarafından ele geçirilmemiş) ya da kırmızı (rakip tarafından ele geçirilmiş) yerleri sizin takımın ele geçirmesi ve daha çok güçlenerek düşmanınızın ana üssüne girerek orayı ele geçirip kazanmanız.

Frontline :  Frontline modunu incelemek gerekirse, bu mod pvp ağırlıklı.  Harita küçük olduğu için bol aksiyon içeriyor. Kazanmak için rakibinizin üssünü ele geçirmeniz gerekiyor. Ortadaki üç üssü ele geçirip çok iyi resources toplarsanız hızlı upgrade eder düşmanlarınızı daha hızlı yokederek ilerlersiniz. O yüzden ilk hedefinizin orta haritadaki bölgeleri ele geçirmek ve onları korumak olmalı.  Bu haritada ayrıca çok fazla taş, meteor var onları çok iyi kullanarak düşmanınızdan saklanabilir veya beklenmedik saldırılar yapabilirsiniz.

Resources : Oyunu kazanmanız için önemli olan tek şey bol resources toplamaktır. Facilities ve Stations ele geçirdiğinizde yani haritadaki alanları ele geçirdiğinizde Resources kazanırsınız. Nekadar çok ele geçirir ve düşmana, rakibinize nekadar az bırakırsanız sizin takım okadar güçlenir. Bu resources ları üssünüze dönerek geminizi güçlendirmek için kullanıyorsunuz. Şöyle ki,

“B” Attack, silahlarınızın verdiği hasarı arttırıyor, Silahlarınızın ateş hızını arttırıp tekrar dolum sürelerini azaltıyor.

“N” Defence, geminizi güçlendiriyor, canınızı arttırıyor, daha fazla hayatta kalmanızı sağlıyor

“M” Utility, yeteneklerinizin tekrar dolum süresini kısaltıyor ve düşmanı farketme mesafenizi arttırıyor.

Rakibinizden daha çok resources kazanarak geminizi daha çok güçlendiriyorsunuz ve savaşta artık üstün gelmeye başlıyorsunuz. Savaşta üstün gelincede rakibinizin üssünü kolaylıkla ele geçirebiliyor ve maçı kazanıyorsunuz.

Hangar

Crew : Fractured Space’de geminize crew yani mürettebat ekliyorsunuz. Başlangıç yani training bölümünü yaparsanız size ücretsiz bir crew veriliyor. Crew yani mürettebat geminizin özelliklerini oldukça arttırıyor ve gerçekten çok güçlendiriyor. Geminize hız, manevra, hasarını arttırma, defansını arttırma kısacası bütün özelliklerini arttırabiliyorsunuz. Zaten doğru gemi ve doğru mürettebat ile yapamayacağınız iş yok. İhtiyacınız olan eksik mürettebatları oyunun mağazasınızdan veya Crew sekmesinden “HIRE NEW MEMBER” tıklayarak satın alabiliyorsunuz.

Fractured Space - inceleme - oyuncunundiyari 2

Loadout : Loadout oyun içerisinde geminizin yeteneklerini temsil ediyor. Loadout menüsüne girerek geminizin yeteneklerini veya silahlarını satın alarak daha değişik efekt ekliyor hasarını veya menzilini arttırıyorsunuz. Oyun parasıyla alacağınız bu ekipmanlar ile geminizi daha özel daha sizin oynama stilinize uygun yapabilirsiniz.Fractured Space - inceleme - oyuncunundiyari 3

Tech Tree : Fractured Space’de gemilerimizin olduğu ya da şöyle diyeyim daha iyi gemileri açtığımız yer. Burada üç ayrı firma var. Gemilerin şekilleri ve özellikleri değişik. Repair yapan yani onaran gemide var çok yüksek hasar veren gemide, hızlıda var görünmez olanıda. Sizin oyun stilinize göre oynamak istediğiniz gemiyi burada bulabilir ve en üst seviye gemileri açmak için bir ağaç seçerek bir yol seçerek o ağaç üzerindeki diğer gemileri açarak en üst noktaya ulaşabilirsiniz.

Fractured Space - inceleme - oyuncunundiyari 4

LeaderBoard : Bizim oyunu incelediğimiz gibi oyunda oyuncuları inceliyor. Oyun içerisinde yaptığınız herşey ile en ince detaya kadar burada puan alıyorsunuz. Patlattığınız gemiler, ele geçirdiğiniz üsler, kazandığınız oyunlar, herşey. Bu puanlar doğrultusunda Honor kazanıyorsunuz ve bu Honor ile ligde bir sıraya yerleşiyorsunuz. İlk sayfada ilk 8’i göstersede sizin kaçıncı sırada olduğunuz sayfanın en altında gösteriliyor.

Fractured Space - inceleme - oyuncunundiyari 5

Store : Oyunun online mağazası. Buradaki ürünleri parayla satın alıyorsunuz. Bir miktar para yatırarak ( gerçek parayı kast ediyorum “TL” ) buradan gemi, mürettebat veya geminize skin yani görünüş satın alabiliyorsunuz.

Fractured Space - inceleme - oyuncunundiyari 6

 

Fractured Space hakkında anlatacaklarım bukadar. Umarım incelememizi beğenmişsinizdir. Aslında daha çok rehber oldu yine dayanamayıp oyunun tüm detaylarını anlattım. Yazmadan duramıyorum elimde değil :). Neyse arkadaşlar hepinize iyi oyunlar diliyorum. Birde sizinle Gameplay / oynanış videosu ve oyunun resmi sitesini paylaşmak istiyorum.

Oyunun Resmi sitesi

 

 

 

Kimdir mkedi

Oyun dünyasının MMORPG severi. Bu diyarın büyük üstadı ve yazarı. Sormak istediğiniz her soruyu sıkılmadan bıkmadan yanıtlayan kişi.

Check Also

Ghost of a Tale: İnceleme

Ghost of a Tale, DreamWorks and Universal Pictures veteran Lionel “Seith” Gallat tarafından geliştirilmiş bir …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

ŞİMDİ YAYINDA!
TAKİPTE KALIN