Hard West inceleme

Hard West incelemesine geçmeden önce oyunumuz nedir ne zaman çıkmıştır biraz bahsedelim. CreativeForge Games tarafından 18 Kasım 2015 tarihinde Steam mağazasında yerini almıştır. Ben herzaman steam üzerinden yayınlanma tarihine öncelik veririm çünkü oyun bu tarihten önce çıkmış olsa bile pek fazla tanınmamıştır pek fazla bile yoktur.

Hard West Turn base oynama türüne sahip biraz rpg biraz frp öğeleri bulunduran ve sağlam bir hikayesi olan bir oyun.  Oyunda 8 adet özel hikaye var ve bunları sırasıyla oynayarak ilerliyorsunuz. Oyun ayrıca iyi derecede ingilizce gerektiriyor

Oyunumuz bir kovboy oyunu fakat filmlerde olduğu gibi kasabanın ortasına geçip bütün düşmanları tek bir sıyrık almadan teker teker bir kurşunda indir misali değil. Oyunda en önemli şeylerden birisi siper alma ve strateji yapma. Bu arada hemen hemen herkes 1-2 kurşunda ölüyor fakat oyunda şans faktörü var. Bazen kurşun size geleceği sırada şansınız oluyor ve ıskalıyor aynı şekilde düşmanlarınız içinde bu durum geçerli.

Klasik turn-base yani sıra tabanlı oyunlarda olduğu gibi hareket ve aksiyon sistemine ek olarak reload sırasıda mevcut. Önce gideceğiniz yere gidiyor sonrada ateş ediyorsunuz fakat ateş ederken istediğiniz rakibe ateş edemiyor görüş açınızdaki düşmana sadece ateş edebiliyorsunuz. First person bakış açısı olmadığından bazen düşündüğünüz mevkiden istediğiniz düşmanı göremiyorsunuz. Düşmanınızı vurabilmeniz için sadece onu görüyor olmanız önemli değil. Tam görüş açısında siper almamış bir düşmanı bile bazen ıskalıyorsunuz. Peki bu durumu ne değiştiriyor?

 

Baştada bahsettiğim gibi her karakterin şansı var. Şans sabit bir rakam değil, giydiğiniz kıyafetlere veya kullandığınız kartlara göre şansınız artıyor aynı şekilde düşman zorluğuda düşmanınızın şansını arttırıyor. Şans faktörü aim ile orantılı. Mesela Bir düşmanı %75 aim ile vurabiliyorsunuz eğer ıskalarsanız yani şansı devreye girerse %75 şans kaybediyor. Doğal olarak bir sonraki vuruşunuzda pek şansı kalmıyor. Şansı zaten bu rakamın altındaysa direk vurabiliyorsunuz.

Oyunda vuruşunuzu engelleyen birde siper konusu var. İki çeşit siper mevcut, tam siper ve yarı siper. Hangi siper ile saklandığınızı kafanızın üzerinde kalkan simgesinden anlayabiliyorsunuz. Silahların özelliklerinde siper yani cover almış bir düşmana kaç hasar verdiği yazıyor. Yani siper almış bir düşmanı vurmanız tamamen silahınızla ilgili. Mesela bazı tüfekler duvarı delebildiği gibi sağlam olmayan objelerin arkasına saklanıldığında “mesela çadır gibi” eğer gölgeniz gözüküyorsa ( gölge yönü çok önemli ) normal silahla bile %100 vuruş yapabiliyorsunuz.

Peki hikayesi iyi dedik neden dedik… Aslında hikaye normal bir çok oyunda olduğu gibi annenin ölmesi baba ile çocuğun intikamı ile başlıyor fakat biraz frp ve rpg havası katıldığı için oyun içerisinde daha bir çok hikaye ekleniyor. Madenlerde altın aramanız bile küçük anlatımlardan oluşuyor. Oyunun ayrıca ana hikaye bölümü var. Birden fazla hikayeye sahip olan oyunda ilk bölümü geçtiğinizde size izleyeceğiniz hikaye bölümleri sunuluyor seçiminizi yapıp hikayeye devam ediyorsunuz.

Oyunda ayrıca item ve card sistemi var. Bazen güzel silah ve kıyafetler bulabiliyorsunuz, cart sistemide yine açabildiğiniz kartlardan karakterinizin cart bölümüne ekliyorsunuz. Karakterinizin şans ve aim gibi özelleklerini bu şekilde arttırıyorsunuz.

Oyun hakkında anlatacaklarım bu kadar. Oynanış videosu ile birlikte umarım sorularınızın çoğunu yanıtlayabilmişimdim. İyi oyunlar

Oyunun steam store adresine buradan ulaşabilirsiniz

Hard West oynanış

 

Kimdir mkedi

Oyun dünyasının MMORPG severi. Bu diyarın büyük üstadı ve yazarı. Sormak istediğiniz her soruyu sıkılmadan bıkmadan yanıtlayan kişi.

Check Also

Internet Cafe Simulator – Oyun incelemesi

Cheesecake tarafından 25 ekim 2019 tarihinde yayınlanan bir simülasyon oyunu. Cheesecake, Internet cafe simulator oyunundan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

ŞİMDİ YAYINDA!
TAKİPTE KALIN