Internet Cafe Simulator – Oyun incelemesi

Cheesecake tarafından 25 ekim 2019 tarihinde yayınlanan bir simülasyon oyunu. Cheesecake, Internet cafe simulator oyunundan öncede bir çok oyun yayınlamış fakat bir başarı elde edememiş. İlk olarak internet cafe simulator oyunuyla başarayı elde edebildi. Umarız bundan sonra yoluna daha iyi bir şekilde devam eder.

Internet cafe simulator’ün en güzel yanı sanırım oyun oynayan bir çok gencin hayalinde yatan bir İnternet kafe açma fikrinin olması. 2000’li yılların başlarında bir kaç arkadaş bizde bu düşünce ile yanıp tutuşuyorduk. O zamanlar bu kadar büyük oyun kafeleri mevcut değil. Sadece 10 bilgisayarlı ufak kafeler bulunuyordu. Oyunun en güzel yanı, bizlere bu fırsatı simülasyon bir oyun bile olsa sunabilmesi.

Oynanış

Oyunumuz ufak bir mahallede geçiyor. Sokakta özgürce dolaşabiliyoruz, ikinci el satıcılardan bir şeyler alabiliyoruz, pavyona gidebiliyoruz. Evet doğru duydunuz oyunda pavyon mevcut. Mahalle çok büyük değil ama oyunun özgürlük tanıması güzel bir his. Dükkanımız ve evimiz birbirine çok yakınlar, yolda yürürken insanları görebiliyoruz ve her insanın modunu gösteren kafasının üstünde bir ifade var. Bu ifadeler kafenize gelen müşterilerde çok önemli. Modu düşük, üzgün ya da sinirli olan müşteriler kötü yorum bırakırken daha mutlu müşteriler daha iyi yorumlar bırakabiliyor. Kafenizin genel bir yıldız ortalaması olduğundan bu yorumlar fiyatları arttırmanız açısından oldukça önemli. Beş yıldız bir kafeyi biraz pahalılaştırdığınızda şikayet edene çok rastlamıyorsunuz.

Müşterilerin modlarının önemli olduğunu ve ayrıca kafenizdeki servis ücretlerininde belirlenmesinin önemli olduğunu anlattık. Kafenizin İyi yıldız alması için ayrıca ekipmanlarınızında iyi olması gerekiyor. Kullandığınız bilgisayarlar ne kadar iyiyse müşteride o kadar memnun oluyor ayrıca kafe içerisinde bilgisayar kullanıcılarının +18 içeriklere girmediğinden emin olmalısınız çünkü diğer müşteriler rahatsız olup kafenizden erken ayrılıyorlar.

Internet cafe simulator’de yemek oldukça önemli. Karakterimizin yemek ihtiyacı ve uyku ihtiyacı mevcut. Akşam 20.30 dan sonra müşteri kafenizden içeri girmediği için, içerideki müşterilerin çıkmasını bekleyip ardından dükkanı kapatarak apartmanınıza uyumaya geçebiliyorsunuz. Fakat yemek sadece sizin için değil kafenize gelen müşteriler içinde bir ihtiyaç. Masanızdaki bilgisayarda gelen mesajlarda hangi masanın ne sipariş ettiğini görebilirsiniz. Fakat bu siparişleri çok hızlı yetiştirmelisiniz çünkü bazen siparişten sonra kalkabiliyorlar. Oyunda henüz bu sistem düzgün çalışmıyor. Hızlı olursanız sorun yok fakat müşteri kalkıp gittiğinde elinizde sipariş ile ne yapacağınızı bilemiyorsunuz. Özellikle masa sayısı arttığı zaman işler iyice karışıyor. Bu konuda size bir tavsiyem olacak. Siparişleri mutfağınızdan almadan önce masanızdaki bilgisayardan malzeme satın almanız gerekiyor. İşe her başladığınızda bol bol malzeme alın ki gün içerisinde sıkıntı çıkmasın tekrar eksik malzemeler ile uğraşmayın.

Oyunda internet kafenizi ziyaret eden evsizler ve hırsızlarda olacak. Size ayrıca meşguliyet verecekler. Hırsızlar rastgele eşya çalabiliyorlar. Onları durdurmak için beyzbol sopasıyla vurmanız gerekiyor. Beyzbol sopası ayrıca parasını ödemeyip kaçan müşterilerdede işe yarıyor. Fakat ilerleyen zamanlarda güvenlik görevlisi işe alarak bu yoğunluğu düzeltip diğer ihtiyaçlara yoğunlaşabilirsiniz.

Kafenize, bilgisayar, konsol ve retro oyun makineleri koyarak güzel paralar kazanabiliyorsunuz fakat en önemlisi kafenizin değerlendirme puanlarına göre ücretleri ayarlabilmeniz. Çok fazla yaparsanız müşteriler şikayet eder, çok az yaparsanız faturaları ödeyemezsiniz.

Internet Cafe Simulator alınır mı?

Grafiklerin çok iyi olduğunu söyleyemem fakat oyuna girerken zaten aradığım grafik değildi. Ama dükkanımızın yer ve duvar renkleri gerçekten çok kötü olmuş. Gerçekçilik katmadığı gibi house flipper oyununa çok benzemiş. Özellikle her dükkanı açtığınızda yerlerdeki pisliği temizlemeniz.

Bir diğer problem ise bugların bulunması. Karakter anlamsız yere çatılara çıkıyor. Kripto para satımında problemler olduğu söyleniyor. Bunlar genel olarak baktığınızda tabi ki oyunun ilerleyişini ve eğlencenizi bölen problemler değil. Ürünler şuan çok kısıtlı fazla seçeneğiniz yok. Fazla ürün yelpazesi olmadığından her şeyi aynı yapmanız gerekiyor. Tim masalar birbirine benziyor. Bu iyimidir kötümüdür bilemem fakat oyun gelişmeye devam ederse bu gibi sorunlar düzelebilir.

Oyunda çok fazla eksi yok yani oynanışı etkileyen şekilde yok. Fiyatı oldukça iyi ve uzun süre sizi meşgul ederken hayalinizde olduğu gibi bir kafe yönetebiliyorsunuz. Simülasyon oyunlarını seviyorsanız denemenizi tavsiye ederim. İyi oyunlar.

Oyunun steam mağazası: Burada

Kimdir mkedi

Oyun dünyasının MMORPG severi. Bu diyarın büyük üstadı ve yazarı. Sormak istediğiniz her soruyu sıkılmadan bıkmadan yanıtlayan kişi.

Check Also

Ghost of a Tale: İnceleme

Ghost of a Tale, DreamWorks and Universal Pictures veteran Lionel “Seith” Gallat tarafından geliştirilmiş bir …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

ŞİMDİ YAYINDA!
TAKİPTE KALIN