Pc Building simulator inceleme

Pc Building simulator

Merhaba oyuncular

Yeni incelemesini yaptığım oyun aslında sadece oyuncular için değil bilgisayara biraz merakı olan herkes için harika ve öğretici bir oyun. Bugün herkesin evinde ya da ofisinde eminim bilgisayar var ve ufak tefek çıkan problemlerin, hatta problemlerin nedenini bilmediğimiz için tamire gönderdiğimiz bilgisayarlar hem ücret hem zaman olarak bize etkisi oldukça büyük oluyor çünkü bazen bilgisayarınıza bir fön makinesi tutsanız sorununuzu çözeceğinizi bilmiyorsunuz. Gelin önce oyunu tanıtalım sonra bu oyun ile neler öğrenebiliriz onları konuşalım.

Pc Building simulator, Steam üzerinden de oldukça başarılı not alan bir simülasyon oyunu. Oynanış mekaniğini biraz Car Mechanic Simulator oyununa ne kadar benzetsemde muhtemelen diğer oyuncular benimle aynı fikirde olmayabilir ( fakat benziyor ). Oyunumuz steam listelerine 27 mart 2018 tarihinde girdi ve girdiği günde stream kanalı olan twitch de bile üst sıralara yükselerek oldukça fazla izlenme sayısına ulaştı. Peki bunları neden söylüyorum ? Oyunun ne kadar başarılı olduğunu anlamanız için. Bilgisayar toplamayı ya da içindeki parçaları bilen arkadaşlar için çok saçma bir oyun olabilir fakat bilgisayar parçaları ile ilişkisi olmayan bir insan için oldukça öğretici ve yararlı olacağı düşüncesindeyim.

Oyunumuza ilk girdiğimizde bizi kariyer ve eğitim bölümü karşılıyor. Eğitim bölümünde hızlıca bir kasa topluyoruz. Kabloları ve parçaları hızlıca tanıtıyor. Neyi nereye nasıl takacağımızı anlatıyor. Bana göre biraz yetersiz olmuş, dediğim gibi hiç bilmeyen biri için pekte bir öğretisi yok, bilen kişi içinde yine gereksiz olmuş. Daha detaylı olabilirdi.

Kariyer bölümü ile oyuna başladığımızda kendimizi tek odalı bir ofiste buluyoruz. Günümüz bilgisayar tamir atölyelerini düşünürsek ofisi oldukça güzel dekore etmişler fakat biraz küçük bir süre sonra insana daral gelebiliyor. İşimizle ilgili herşeyi kendi bilgisayarımız üzrerinden yapıyoruz. Arızalı bilgisayarları ve ödemelerini mail ile alıyoruz, eksik parçalarıda yine bilgisayar üzerinden satın alıyoruz. Mail sistemini pek iyi yapamamışlar çünkü tamirini kabul ettiğiniz 3 bilgisayarı onayladıktan sonra tamir için geçen günlerin ardından o mailleri tekrar arayıp bulmanız ve ödemeleri toplamanız gerekiyor aksi taktirde bir ödeme almıyorsunuz keşke paketleyip bitirdiğimizde ödemeyi hemen alabilsek.

Tamir işlerini mail ile kabul ediyoruz. Ertesi güne geçmek için ofisimizin kapısından çıkıyoruz ve ertesi gün kabul ettiğimiz işler kapıda kargolanmış bizi bekliyor. Tamir etmek istediğimiz bilgisayarı alıp masamıza yerleştiriyoruz ve kasamızı açıyoruz. Ne gibi bir tamir gerekiyorsa, “parça değişimi, bilgisayar güçlendirme, içini temizleme, virüs temizle işlemleri” gibi hallediyoruz ve bilgisayar çalışıyormu kontrolünü yapıyoruz. Bilgisayar üzerinde her ne yapıyorsanız mutlaka çalışıyor mu kontrol edin yoksa işi bitiremiyorsunuz. Tamir işlemini yapınca kasamızı taşıyor ve ofis kapısının önüne kargocu alsın die koyuyoruz bu kadar basit.

Tamir işlerini alırken bilgisayarların ne gibi sorunlarla karşı karşıya olduğunuda müşteriler anlatıyor, işte burası sizlere oldukça öğretici oluyor. Mesela yavaş çalışıyor dendiğinde fanların temizlenmesi, virüs temizlenmesi ki virüs temizleme işleminin usb ile yapılması oldukça iyi. Parça yükseltme, içini açma ve kapama bir çok şey öğreniyorsunuz. Oyuna başladığınızda level/seviye sistemi var. Düşük seviyelerde çok az bilgisayar parçası var ki bu da tamirlerinizi çabuk ve kolay yapmanızı sağlıyor. Seviye atladıkça yeni parçalar açılıyor ve daha değişik sorunlarla karşılaşıyorsunuz.

Oyun için işinize yarayacağını düşündüğüm bir ipucu da; mail üzerinden kabul ettiğiniz bilgisayarın problemini iyice okuyun. Değiştirmenizi istediği parçayı o gün hemen siparişini verin ki yarın kasa geldiğinde parçada elinize gelsin boşuna gün kaybı yaşamayın.

OYunda belli tarihlerde kira ve diğer giderlerin ödemesini yapıyorsunuz o yüzden çok fazla gün kaybetmeden elinizden geldiğince hızlı kasaları tamir edin. Anlatacaklarım bu kadar. Umarım faydalı olmuştur.

Herkese iyi oyunlar.

Oynanış videomuz hazır. İyi seyirler

Kimdir mkedi

Oyun dünyasının MMORPG severi. Bu diyarın büyük üstadı ve yazarı. Sormak istediğiniz her soruyu sıkılmadan bıkmadan yanıtlayan kişi.

Check Also

Ghost of a Tale: İnceleme

Ghost of a Tale, DreamWorks and Universal Pictures veteran Lionel “Seith” Gallat tarafından geliştirilmiş bir …

Tek yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

ŞİMDİ YAYINDA!
TAKİPTE KALIN