Planetbase rehber

Planetbase Madruga Works firması tarafından geliştirilmiş ve 16 ekim 2015 tarihinde steam mağazasında yerini almıştır. Oyunumuz bir grup bilim insanının yeni bir gezegene giderek orada koloni kurmasını konu alıyor. Yeni gezengende hayatta kalmaları ve yaşayabilmeleri için bir mekan oluşturmak da bize kalıyor. Oyun simülasyon tabanlı olduğu için hayatta kalma öğeleri oldukça gerçekçi olmuş. Koloninizdeki canlıların yemek, moral, uyku, hastalık gibi ihtiyaçlarının karşılanmanızın yanı sıra hammadde üreterek yeni yapılar dikiyor ve koloninin gelişmesini sağlıyorsunuz. Eğer koloninizin refah seviyesi iyiyse yapacağınız iniş pisti (Landing pad ) ile yeni insanların koloninize gelmesini sağlıyorsunuz.

Planetbase oyununa başlamadan önce kesinlikle tutorial bölümünü oynamanızı öneririm. Koloninizin başlangıç ihtiyaçlarını nasıl karşılıyacağınızı ve nelere ihtiyacı olduğunu öğrenirseniz oyunda daha hızlı ilerleyeceğinizi düşünüyorum.

Oyuna ilk başladığınızda önünüze üç gezegen geliyor. İlk gezegende oyuna başlıyoruz fakat önce aracanızı nereye indireceğinizi seçmeniz gerekiyor. Mümkün olduğu kadar düz bir alan seçmeye dikkat edin. Diğer gezegenleri açabilmeniz için ilk gezegende oldukça gelişmiş bir kolonni kurmanız gerekiyor.

Planetbase rehber 2

Yerleşime başlarken çok hızlı hareket etmelisiniz. Şöyle ki insanların oksijen tüpleri bitebiliyor ve gece çabuk geliyor. Sadece güneş enerji paneli dikerseniz gece zorluk çekersiniz, rüzgar türbinide dikmeniz gerekiyor ayrıca elektiriği depolamanız için power collector’a da ihtiyacınız var. Oksijen ve su üretmek için yapılarınızı diktikten sonra enerji üretiminide dikerseni ilk zorluğu geçmiş ve koloniniz hayatta kalmış olur. Daha sonraki adımlarınız ihtiyaçlarınız doğrultusunda olmalı. Öncelik her zaman üretme olmalı. Yemek, demir ve diğer şeyler. Yapıları dikerken dikkat etmeniz gereken şey bağlantılar.

Planetbaserehber 3

 

İki yapı arasında bağlantı olabilmesi için yeşil bir çizgi olması lazım. Yeşil çizgi varsa o yapıyı dikin. Dikerken bu çizgiye dikkat ettiğini varsayıyorum, o yeşil çizginin olduğu iki yapıya tıklayarak aralarındaki bağlantı simgesine tıklarsanız yolu açmış olursunuz. Bu yol sayesinde kolonistler, elektrik ve su geçiş yapabilir.

 

 

Başlangıç için gerekli olanları kurduk. Havamız var, suyumuz var, yatacak yer kurdunuz, elektriğimiz var. Artık üretime geçebiliriz. Size tavsiyem öncelikle Bio-Dome, Processing Plant ve Mine yapılarını kurmanız. Oyunun başlarında sizi en çok zorlayacak şey yemek olacak çünkü az sayıda biyolog var. O yüzden çok az yemek için üretim yapıyorsunuz. Ne kadar erken Bio-Dome kurarsanız yemek stoğunuz bitmeden üretime geçmiş olursunuz. Aslında oyunun başlarında değil her zaman yemek problemi yaşayacaksınız. Size tavsiyem sürekli fazladan yemek üretin, stok fazlası olursa trade gemileri geliyor onlara satar para kazanırsınız.

Gelelim moral konusuna. Koloninizde yaşayanların morali çok önemli çünkü moralleri düştükçe çalışma istekleri azalıyor ve bir süre sonra çalışmayı durduruyorlar. Peki moral nasıl arttırılıyor? Televizyon, dekorasyon ürünleri, oturmaları için bank, değişik yemek çeşitleri morali arttırıyor fakat dikkat etmeniz gereken her bir eşyayı aynı anda sadece bir kişinin kullanıyor olması. Mesela televizyon koyduğunuzda morali az olan kişiler karşısına geçip izlemiyor. Her defasında bir kişi karşısına geçiyor morali düzelince gidiyor ve sırada ki geliyor. Tabi bunu duyunca yan yana televizyon dikmenizin bir anlamı yok çünkü her insan televizyon izlemeyi sevmiyor. Farklı şeyler dikmeyi deneyin ve çeşitli yemek yapmak için Bio-Dome içerisinde yine değişik seralar kurun. Mesela üç farklı vegetables yaparsanız “Meal Maker” salata üretir. Değişik yemek üretimi için resimi inceleyebilirsiniz.

Planetbase rehber 4

Binalar için önceliği öğrendik, sırada çalışanlarda öncelik var. Planetbase bu durumu The Sims’e benzetmiş. İnsanların ihtiyaçlarını gösteren bir bar olduğu gibi meslekleride gösteriliyor. Oyunun başlarında en önemli meslekler biolog, engineer ve worker. Kesinlikle biri diğerinden önemli değil. Hepsinden eşit miktarda olursa ileride karşılaşacağınız problemleri önleyebilirsiniz.

Meslekleri tanıyalım;

Worker : Oyunda taşıma işlerini herkes yapıyor sadece woker’lar değil öncelikle bunu kesinleştirelim. Worker’lar madenlerde çalışıyor ve madenlerden çıkan maddeyi processing plant yapısında işleyerek metal elde ediyorlar. Bu makineleri sadece worker’lar kullanabiliyor. Eğer worker yoksa makineleri çalıştıramazsınız.

Biologist : Yemek için gerekli olan sebzeleri ve etleri laboratuarda üreten kişidir. Sadece Biolog’lar yemek malzemelerini üretebildiğinden üssünüzde çok sayıda bulundurmanız gerekiyor.

Engineer : Makinelerin tamiri, robot üretimi ve tamir için makine parçası üretirler.

Medic : Tedavi ederler ve tedavi için ilaç üretirler. İlaç üretmek için seranıza gerekli bitkiyi dikmeniz gerekiyor.

Guard : Koloninizin güvenliğini temsil ederler. Silah olmasada güvenlik konusunda uzmandırlar. Güvenlik odasında ki security consol yardımıyla her bir yapıyı kameralarla izlerler olay çıkmasını engellerler.

İkinci gezegeni açmanız için gerekenler

Gereken şeylerin hepsini tek bir oyunda yapmanıza gerek yok. Her hangi bir oyunda aşağıdakileri yaparsanız o achievement’ı almış olursunuz. Oyununuz silinsede, üssünüz bozulsada aldığınız achievement’ı kaybetmezsiniz.

Survival : İlk gün hayatta kalma. ( Açıklamasını yapmıştım. Su, elektrik – hem güneş, hem rüzgar – oksijen, elektrik toplayıcı )

Self-Sufficiency : Bioplastic processor, Metal processor, Metal maker, Mine, Bio-Dome yapılarını dikmeniz gerekiyor.

Expansion : İlk yeni kolonistiniz üssünüze gelmesi.

Standing : Prestige 100 olmalı. Prestijin yükselmesi üssünüzdeki yapılara, üretime, kolonist ve robot sayısına, malzeme sayısına bağlıdır.

Century : Kolonist nüfusunu 100 yapmanız gerekli.

Powermonger : 500 KW elektrik üretmeniz gerekli.

Megalomania : Monolith dikmeniz gerekli.

Technocracy : 8 teknoloji satın almalısınız.

Consolidation : Kolonist nüfusunu 300 e çıkarmanız gerekiyor.

 

Oyunun steam adresi

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kimdir mkedi

Oyun dünyasının MMORPG severi. Bu diyarın büyük üstadı ve yazarı. Sormak istediğiniz her soruyu sıkılmadan bıkmadan yanıtlayan kişi.

Check Also

Ghost of a Tale: İnceleme

Ghost of a Tale, DreamWorks and Universal Pictures veteran Lionel “Seith” Gallat tarafından geliştirilmiş bir …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

ŞİMDİ YAYINDA!
TAKİPTE KALIN