Project Zomboid rehber

Project Zomboid rehber – inceleme

 

Project Zomboid bir zombi oyunu fakat bildiklerinizden değil. Bu oyunda ateşli silahlar, bol vahşet, kan, uçan kafalar, görevler yok. Bu oyun aslında olabildiğince simülasyon şeklinde yapılmış. Zaten yazımızda ve görüntülerimizde bunu sizde anlayacaksınız.

Project Zomboid, bağımsız yapımcı firma The Indie Stone tarafından 8 Kasım 2013 tarihinde steam üzerinden satışa çıktı. Oyunumuzun türü açık dünya korku simülasyonu. Project zomboid üstten bakış kamerasıyla bize sandbox oyun zevki yaşatıyor.

Oynanış

Oyuna başlamadan önce karakter yaratıyoruz. Karakter seçerken çok dikkatli olmalısınız çünkü bütün yetenekleri seçemiyorsunuz. Pozitif yetenek puanı kadar negatif yetenekte seçmelisiniz ki ortalama puanı sıfır yapasınız aksi taktirde karakteri oluşturamazsınız. Ortalama puan ya sıfır olacak ya da pozitif olacak. Ortalama puandan kastım “Points to spend”

Project Zomboid hayatta kalma rehber inceleme

Karakterinize Trait / özellik seçemeniz için tavsiye vermek isterdim fakat emin olun size çok fazla avantaj sağlayacak bir şey yok. Belki lucky ve meslek olarak Carpenter başlangıç için ufak bir avantaj sağlayabilir.

Oyuna başlamadan önce şunu düşünmeniz gerekiyor Project Zomboid, zombi öldürme oyunu değil hayatta kalma oyunu zaten öldüğünüzde de ne kadar süre yaşadığınız ön plana çıkıyor. O yüzden risk almamanız ve karakterinizi bu doğrultuda yapılandırmanızda fayda var.

Oyuna ilk girdiğiniz de genellikle evde başlıyorsunuz. Oyunumuz sessiz olma, dikkatli olma, gerekmedikçe risk almama ve yaşam kurabileceğiniz bir mekan bulma üzerine. Aslında bukadar az değil fakat başlangıç olarak bunlara odaklanmanız yeterli.

Peki nasıl hayatta kalacaksınız? İlk olarak neleri yapmanız gerekiyor?

Hayatta kalma rehberi

Soru aslında çok basit. Nasıl hayatta kalırım? Bu bir simülasyon oyunu. O yüzden oyuna girdiğinizde kendinizi oyundaki dünyada hayal edin ve hayatta kalmak için ne yaparsınız ciddi ciddi düşünün. İşte ozaman Project Zomboid oyununu anlamaya başlamış olursunuz.

Evinizi ve karakterinizi ilk gördüğünüzde yapmanız gereken ilk şey pencerelerde perde olduğundan emin olun ve eğer varsa hepsini kapatın. Perde yoksa evde mutlaka elbise, çarşaf , yastık kullanabileceğiniz bir şey arayın ve perde yapın. Eğer onu da bulamazsanız işiniz biraz zor. Kesinlikle ev içerisinde koşmayın, ses çıkarmayın. Oyunun sesini sonuna kadar açın ve evin etrafında zombi varmı dikkatlice dinleyin. Evdeki silah, yemek ve diğer işe yarar eşyaları yavaşça, dikkatlice, sessizce toplamanızı öneririm. Amacımız yeni bir güvenli mekan bulmak.

Project Zomboid hayatta kalma rehber inceleme 2

Bu işi iki şekilde yapabilirsiniz. İlk seçeneğiniz dışarı çıkarak etraftaki zombileri peşinize takıp bulunduğunuz mekandan uzaklaştırıp koşarak geri gelebilirsiniz. İkinci seçenek gece dışarı çıkabilir, sessizce zombilere fazla yaklaşmadan yeni bir mekan arayabilirsiniz. Fakat bu bir hayatta kalma oyunu olduğu için ilk başta sakin olmalı ve acele etmemelisiniz.

Bulabildiğiniz bütün yiyecekleri alın. Bulabildiğiniz bütün su kaplarını da alın. Bardaklar, yemek pişirme kapları, boş su şişeleri hepsini alın. Oyunda bütün elektrik ve sus sistemi kesiliyor ve bu oyuna ilk girdiğiniz zamandan itibaren 1-2 ay içerisinde gerçekleşiyor ( eğer çok şansızsanız 1-2 gün içinde gidebilir).

Oyunda bulduğunuz şeyleri alma önceliğinizi anlatayım çünkü çantanızı boşuna doldurmayın,

  • İyi çanta bulursanız direk alın. El çantası, okul çantası en önemlileri.
  • İyi bir yakın dövüş silahı edinin. Tava ve baseball sopası gayet iyi fakat oklava ve golf sopası çok az hasar veriyor ve kırılıyor o yüzden uzak durun.
  • Bol bol su kabı, su şişesi toplayın ve bunları musluklarda doldurun
  • Yetenek kitaplarını mutlaka toplayın ve her fırsatta okuyun
  • Kıyafetleri direk alın ve paçavraya çevirin. Bunlarla bandaj yapabildiğimiz gibi daha bir çok işe yarıyor.
  • Çakmak ve yakacak, kağıt, gazete, kağıt parçaları vs. toplayın. Kamp ateşi yakmanız gerektiğinde ihtiyacınız olacak.

Bunların yanı sıra mesleğinize görede yanınızda taşımanız gereken şeyler var. Mesela marangoz mesleğini seçtiyseniz çivi, çekiç gibi malzemeleri yanınıza alsanız iyi olur. Fakat bunlar başlangıç için. Zaten kendi güvenli mekanınızı oluşturduğunuzda oyunda daha çok tecrübe edindiğinizde bu tip eşyalara siz karar vereceksiniz.

Malzemeleriniz bitmeye yakın araştırmaya çıkarken şunu asla unutmayın “Güvenli evinize asla dönemeye bilirsiniz” O yüzde evinizi terk etmeden önce çok iyi düşünüp yanınıza her zaman en doğru malzemeleri alın. Oyunun ileri ki zamanlarında pencereleri tahta ile kapatacak, silahlarınız olacak, barikatlar kuracaksınız ve kendinizi daha iyi koruyacaksınız.

Yaralandığınız zaman yaranın üzerini bandaj ile kapamanız gerekiyor. Eğer kanamanız varsa bu bandajları değiştirip bir muslukta yıkayarak tekrar sarmanız gerekiyor. Korku durumlarında sessiz sakin bir yerde, kapalı bir yerde beklemeniz gerekiyor. Project Zomboid bir hayatta kalma oyunu. O yüzden hayatta kalın.

Yardımcı wiki sitesi : burada

 

Kimdir mkedi

Oyun dünyasının MMORPG severi. Bu diyarın büyük üstadı ve yazarı. Sormak istediğiniz her soruyu sıkılmadan bıkmadan yanıtlayan kişi.

Check Also

Breathedge İnceleme

Breathedge, RedRuins Softworks tarafından geliştirilen uzayda hayatta kalma oyunu. Kontrolünü aldığımız karakterin dedesi ölmüş ve onu …

Tek yorum

  1. teşekkürler fayda sağladı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

ŞİMDİ YAYINDA!
TAKİPTE KALIN