Romero’s Aftermath İnceleme

Romero’s Aftermath İnceleme

Romero’s Aftermath bir zombie survival oyunu. Bu free to play yani bedava olan cinsten ama. Grafikler, silahlar, zombiler İnfestation oyunu ile aynı yani aynı oyun motorunu kullanıyorlar. Peki birbirlerinden ayrılan özellikleri varmı ? Bana sorarsanız yok varsada ben bilmiyorum.

Zombi oyunları bir ara çok ciddi bir trend yakaladı. Farketmişsinizdir ki okadar çok oyun aynı yıl içerisinde piyasaya sürüldü ki hepside hemen hemen birbirinin aynısı. Benim aralarında en sevdiğim ise Project Zomboid oldu. Peki bu kadar zombi oyunu insanı bıktırdı mı? Bence bıktırmaktan öte kusturdu diyebiliriz. Hani özgün yapımlar olsa tamam fakat hepsi birbirinin aynısı çıktı eh buda biraz zombi oyunlarından insanları uzaklaştırdı doğrusu.

Oyunumuz Romero’s Aftermath kısaca yani sadece Aftermath’de diye bilirsiniz. Oyunda iki çeşit server var hatta üç fakat üçüncüsü paralı server. Romero’s Aftermath item / eşya toplama üzerine kurulu bir oyun olduğu için doğal olarak en önemli şey bu eşyaların tekrar çıkma zamanı. Yani bir köye girdiniz, zombileri temizlediniz, bütün eşyaları topladınız naparsınız ? Eğer eşyaların tekrar çıkma süresi kısaysa beklersiniz ve ihtiyaç duyduğunuz kadarını alana kadar gitmezsiniz. Ama eğer tekrar çıkma süresi uzunsa işte ozaman başka bir köye ya da kampa gidersiniz. Serverlarda eşyaların tekrar çıkma süresi şöyle, paralı olan Legendary serverlarda %200, PvP serverlarında %100, PvE serverlarında %50. PvP serverlarında diğer oyunculara ve bu oyuncuların yaptığı şeylere hasar verebiliyorsunuz. Bana sorarsanız PvP serverlarında oynayın aksi taktirde sıkılırsınız. PvE serverlarında ise oyunculara ve yapılara hasar veremiyorsunuz sadece zombi avlıyorsunuz.

Server bazlı oyun. Oyuna girdiğinizde önünüze serverlar dökülüyor. Oyuncu sayısına göre sıralayın ve dolu veya boş bir servera girin. Herhangi bir serverda topladığınız item / eşyalar server değiştirdiğinizde kaybolmuyor. Hangi servera geçerseniz geçin pvp, pve farketmez yine o bulduğunuz eşyalar ile oyundan çıktığınız yerde tekrar başlıyorsunuz. Hiç bir kaybınız olmuyor. Fakat PvP de ölürseniz üzerinizdekiler düşüyor. Server seçerken kesinlikle EU serverlarını seçin. US serverları lag yapar, oyundan düşürür, ekranda donma yapar vs. EU seçeneğini seçerek aşağıdan filter dediğinizde zaten serverları görürsünüz.

Aftermath inceleme

Oyunumuz zombie survival yani zombi öldürdüğümüz gibi hayatta da kalmamız gerekiyor. Hayatta kalma teması genellikle acıkma ve susamadan geçiyor ayrıca zombilerden hastalık kapabiliyor ve aldığımız hasarlarda kanamamız olabilir. Bunların hepsi için oyunda eşyalar var. Yemekler, su, bandaj, antibiyotik vs. ( antibiyotik nasıl zombi ısırığını tedavi ediyorsa artık…)

 

Crafting ve Safe Zone

Romero’s Aftermath için aslında anlatılacak pek birşey yok. Crafting için etrafta sürekli malzeme arıyorsunuz. Bazı bulduğunuz eşyaları kırarak ana malzemeleri elde ediyorsunuz. Ana malzemeler ise kağıt, taş, kömür, kimyasal madde gibi şeyler. Sayıları toplamda çok fazla değil ve stack olabiliyor fakat inv. / çantanızda çok fazla yer tuttuğu için sadece yapacağınız ya da yapmak istediğiniz şeylerin malzemelerini taşımakta yarar var. Uyku tulumu veya küçük sığınak yapmanızı öneririm. Öldüğünüz zaman haritanın bir ucunda çıkmak istemiyorsanız bunlar çok işe yarıyor. Nereye koyarsanız öldüğünüzde orada çıkıyorsunuz ve büyük bir eziyetten kurtuluyorsunuz. Ayrıca doğru ekipman ile oyunda ağaçları veya odunları kırarak daha çok tahta, kayaları parçalayarak taş elde edebiliyorsunuz.

Aftermath inceleme

Safe Zonelar haritada mavi bir çembere alınmış. Oraya gittiğiniz zaman zombiler size vursada herhangi bir hasar almıyorsunuz ya da diğer oyuncular vurursa. Bu alanların içinde tabi ki zombi yok fakat biri beni içeri girene kadar takip etti. Hani daha fazlası takip ederse endişe etmenize gerek yok. Safe Zone içerisinde Store / mağaza var. Bazı değerli eşyaları buraya satarak para yapıyorsunuz ve bu para karşılığında daha güzel şeyler alıyorsunuz. Global İnventory yine burada mevcut. Size ait büyük kasanız oluyor bunlar. Peki ne işe yarıyor? Oyunda topladığınız bazı sandıkları buraya gönderiyor ve çantanızda yer kaplamasını engelliyorsunuz. Bu işlemi göndermek istediğiniz sandığa gelerek sağ tıklıyor ve Move to GI  seçiyorsunuz.

Oyunda bulduğunuz eşyalar yani kıyafet, kasket gibi sizin accountunuza kayıt oluyor. Oyunda karakter yapılandırma (Customize) sekmesinde bu bulduğunuz eşyayı karakterinize giydirebiliyorsunuz.

Son olarak oyunda Reputation System var. Bir oyuncuyu öldürdüğünüzde veya birisinin malına zarar verdiğinizde -rep kazanıyorsunuz fakat sheriff badge takarsanız ve bu -rep almış suçlu oyuncuları öldürürseniz +rep alıyorsunuz. Reputation durumunuza göre item / eşyalara sahip oluyorsunuz ya da olacaksınız. Henüz gelişme aşamasında olan sistem için çok güzel şeylerin geleceği duyrulmuştu.

Oyunun sitesi : Burada

 

 

 

Kimdir mkedi

Oyun dünyasının MMORPG severi. Bu diyarın büyük üstadı ve yazarı. Sormak istediğiniz her soruyu sıkılmadan bıkmadan yanıtlayan kişi.

Check Also

Breathedge İnceleme

Breathedge, RedRuins Softworks tarafından geliştirilen uzayda hayatta kalma oyunu. Kontrolünü aldığımız karakterin dedesi ölmüş ve onu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

ŞİMDİ YAYINDA!
TAKİPTE KALIN