SimCity Rehber

SimCity bir şehir inşa etme simülasyon oyunudur. Maxis tarafından 5 Mart 2013 tarihinde çıkarılmıştır. Maxis Electronic Arts’ın bünyesinde bulunan bir oyun geliştirme firmasıdır. Electronic Arts, EA games olarak da biliniyor ve biliyorsunuz ki bu firma efsane oyunlar geliştirdi. Bu oyunlar arasında The Sims oynayanınız varsa bu oyunu daha iyi anlayıp daha tanıdık bir ortamla karşılaşacaklarını söylemeliyim.

SimCity grafik açısından benzeri olan oyunlar ile arayı oldukça açmış. Grafiklerin çok iyi seviyede olması, şehirde yaşayan sim’lerin sizinle konuşması, kendi aralarında konuşması yaşayan bir şehir havası katıyor oyuna. Hareket eden bir araca veya sim’e tıkladığınız da yaptığı işi, gittiği yeri öğrenebiliyorsunuz ki bu da oyunda çok geniş bir database olduğunu bizlere gösteriyor.

Amacımız sim’leri mutlu etmek. Onları hep yeşil bir gülen yüz ile görmek. Peki bu nasıl yapılacak.

SimCity rehber 2Öncelikle oyunda kilitli olan bir yapı yok. Paranızı kazandığınız sürece her şeyi dikebilirsiniz. Fakat şehrinizde bölge değerleri var. Bölgelerin değeri arttıkça yolları upgrade / genişletiyorsunuz ve binalarınız apartmanlara sonrada gökdelenlere kadar gelişiyor. Oyunun mekaniği hep gelişme üzerine kurulu. Mesela karakol dikiyorsunuz ardından bu karakola tıklıyarak yeni departmanlar ekleyerek hem iş hacmini hem de çalışan sayısını arttırabiliyorsunuz.

 

 

 

Oyunda görevlerde mevcut. Şehrinizin içerisinde zaman zaman göreceğiniz beyaz konuşma balonlarına tıkladığınızda vatandaşların sizden isteklerini göreceksiniz. Eğer bu istekleri yapmaz ve sürekli redederseniz ozaman hükümet binanınız önünde gösteri yapıyorlar. Görevleri yaparsanız bir miktar para kazanıyorsunuz.

Şehrinizi geliştirmek ve daha çok para kazanmak için turizm şart. Şehrinize turist çekicek yapılar inşa ederseniz hem iyi para kazanırsınız hem de şehrinizin değeri artar.

Oyunun bir kötü yanı şu ki iflas etmeniz çok zor. Eğer oyunun başında direk en pahalı yapılara odaklanmaz herşeyi düzgün ve sırasıyla yaparsanız çok rahat para kazanıyorsunuz. Ayrıca şehriniz gelişirken kirli su atığına dikkat etmelisiniz.

SimCityrehber 3Simcity’de önemli olan bir diğer şey ise trade. Diğer ülkelerle mutlaka trade / takas yapmalısınız. Mesela sizin haritanızda bol miktarda kömür çıkıyorsa ihtiyacınız fazlasını global markette satarsanız gelirinize çok büyük katkısı olur. Ekranınızın en sağ alt köşesindeki simgeye tıkladığınız da küçük bir menü açılacak. Bu menüde ki en altta ki simgeler şehrinizdeki kaynakları görmenizi sağlıyor.

 

Oyun biraz online moda ağırlık vermiş. Tek oynadığınızda yani single player modunda malesef diğer şehirleri yöneten botlar olmuyor. Ya siz diğer alanlara küçük kasabalar kurarak bırakacaksınız ya da online oynayacaksınız. Online modda çok fazla oyun var. İstediğiniz oyuna girerek diğer oyuncularla oynayabileceğiniz gibi kendi serverınızı açarak diğer oyuncuların sizin oyununuza gelmesini sağlayabilir ya da arkadaşlarınızı davet edebilirsiniz.

SimCity rehber 4

Son olarak leaderboard sistemini anlatayım. Online oyun modunda diğer oyuncuların da bulunduğu bir lig mevcut. Toplam kazandığınız para olsun, nüfus olsun ve daha bir kaç farklı şeyin istatistikleri alınarak burada yarışıyorsunuz.

Oyunun resmi sitesi

 

Kimdir mkedi

Oyun dünyasının MMORPG severi. Bu diyarın büyük üstadı ve yazarı. Sormak istediğiniz her soruyu sıkılmadan bıkmadan yanıtlayan kişi.

Check Also

Breathedge İnceleme

Breathedge, RedRuins Softworks tarafından geliştirilen uzayda hayatta kalma oyunu. Kontrolünü aldığımız karakterin dedesi ölmüş ve onu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

ŞİMDİ YAYINDA!
TAKİPTE KALIN