Stardew Valley Rehber

Stardew Valley köy hayatının konu alındığı bir simülasyon oyunudur. Oyun dedenizden aldığınız bir mektup ile başlıyor. Dedeniz ölmüştür ve kendisine ait eski bir araziyi size bırakmıştır. Karakterimiz araziye bakmak için Stardew Valley isimli köye gider. Küçük bir ev ve düzensiz bir arazi ile karşılaşırız.

Stardew Valley 20 Şubat 2016 tarihinde ConcernedApe tarafından geliştirilmiştir. Türü söylediğim gibi Rpg Simulator’dür. Karakterinizi şekillendirebildiğiniz gibi evinizi, arazinizi kendi istediğiniz gibi şekillendirip aksesuarlarla zenginleştirebiliyorsunuz. Oyun sadece farm yapmaktan ibaret değil aynı zamanda diğer etkinlikler mining, exploring, fishing ve köydeki npc’ler ile sosyalleşmeli ekonominizide iyi durumda tutmalısınız.

Farming – Questing ( para kazanma )

Oyuna ilk başladığınızda bir sırt çantası, biraz para ve bir kaç görevle ne yapacağınızı bilmeden duruyorsanız size tavsiyem bütün paranızla seed / tohum almanız. Şehir merkezinde General Store’dan bulacağınız tohumlardan paranızın yettiği kadar alabilirsiniz. Aldığınız tohumları ve oyun başı size verilen ücretsiz tohumları ektiğinizde hasat vakti iyi bir gelir elde edersiniz. Tohumlarınızı ektikten sonra her gün sulamayı unutmayın. Oyunun ilerleyen zamanlarında suluma aletleri çıkacak ve tarlanız otomatik olarak sulanacak. Fakat oyun başında zahmetli bir şekilde her ektiğiniz tohumu her gün sulamanız gerekiyor.Stardew Valley rehber 2

Bir miktar para yaptığınızda ise sırt çantanızı ve ekipmanlarını daha kaliteli hale getirip daha çok para kazanmayı hedefleyebilirsiniz.

Oyunun ilk seviyelerinden sonra ağaçlardan tohum düşürebiliyorsunuz. Yolda yürürken tıklayabildiğiniz bütün ağaçlara tıklayın. Ağaç sallanarak yere tohum düşürüyor. Ayrıca yerde bulduğunuz bazı eşyaları alabiliyorsunuz.

Para kazanmak için bir diğer yol ise görev yapmanız. Oyunda ana hikayenin size verdiği görevlerin dışında mail / posta olarak gelen görevler ve general store’un duvarında ki görevler mevcut. Ana hikaye görevleri genellikle seviye atladığınızda geliyor. Bir sabah uyandığınızda hikayeye devam etmeniz mümkün. Kazandığınız paralarla tohum almayı unutmayın.

Crafting

Crafting oyunun bir diğer önemli öğelerinden biri. Tarlanıza renk, şekil kattığı gibi çok değişik eşyalar üreterek oyunda sizi daha ileri noktalara taşıyor. Madencilik her oyunda olduğu gibi burada da çok önemli. Madenlerden çıkan malzemeler Copper bars, Iron Bars, Refined Quartz. Başlangıç olarak Copper bar’dan bahsedelim. Öncelikle ihtiyacınız olan, Furnaces ve Coal ( demirhane ocağı ve kömür ). 

Stardew Valley rehber 2

Öncelikle etrafta copper ore aramanız gerekiyor. 5 tane copper ore buldukdan sonra coal yani kömür arayabilirsiniz. Kömürler genellikle taşlardan çıkabiliyor. Tarlanızdaki taşları kırarsanız belli bir miktar kömür elde edersiniz. Demirhane ocağında 5 copper ore ve 1 coal birlişterirseniz copper bar elde edebilirsiniz. Diğer maden cevherleri için madenlere inmeniz gerekiyor. Fakat oyunda şöyle bir güzellik var mining yeteneğinizde level 4 olduğunuzda transmute özelliği açılıyor bu özellik ile daha düşük oreları daha kaliteli hale getirebiliyorsunuz. Mesela 3 copper ore ile 1 iron ore yapabilirsiniz.

Oyunda bir şeyler yaparak çok fazla enerji harcarsınız ve bu enerjinizi toplamak için çeşitli yollar mevcut. Food, Drink, Elixers, ve Sauna.

Festivals

Stardew Valley araştırmanın yanı sıra sosyalleşmeye dayalıda bir oyun. Oyun içerisindeki karakterlerle sosyalleşerek bir bağ kuruyor ve kalpler kazanıyorsunuz. Arkadaş olduğunuz bu karakterlerle festivallere katılarak hoş vakit geçiriyor ve eğleniyorsunuz. Festival tarihlerini general store’un kapısının yanındaki duvarda bulunan takvimden takip edebilirsiniz.

Festivallerde sevgilinizle dans edebilir, yarışlara katılabilir, güzel ödüller kazanabilirsiniz. Çok çeşitli festivaller olduğu gibi bu festivallere hazırlanarak gitmenizde yarar var. Mesela yemek festivaline giderken harika bir yemek yapar ve masaya bırakırsanız başkanı oldukça mutlu edersiniz.

Aslında her yerde festivallerin amacı aynı. Eğlenin, sosyalleşin, yiyin için :).

Evlilik

Oyunda evlilik mevcut. Hani demiştim ya tamamen araştırma ve öğrenme oyunudur bu. Aslında oyunda o kadar çok detay var ki çok fazla araştırmanız yani her şeyi karıştırmanız gerekiyor.

Evlenebilmeniz için evlenmek istediğiniz kişiyle aranızın çok iyi olması lazım. Evlenebileceğiniz karakterlerin resmini ve ismini paylaşmak istiyorum.

Erkek karakterler

stardew-valley erkekler

Kız karakterler

stardew-valley kızlar

Evlenmek istediğiniz kişiyle aranızı iyi yapıp kalpleri arttırdığınızda markete bir buket çiçek geliyor. Bu çiçek aracılığıyla aranızdaki ilişkiyi romantik bir ilişkiye çevirebiliyorsunuz. Fakat aranız iyi değilse markette hiç çiçek beklemeyin göremezsiniz.

Stardew Valley rehber 4Buketi verdikten sonra bu karaktere “Mermaid’s Pendant” vermeniz gerekiyor. Bu kolyeyi elde etmeniz için tek yok balıkçı kulübesinin sağ tarafında bulunan hasarlı köprüyü tamir etmeniz. Bu köprüyü 300 odun karşılığında tamir edebiliyorsunuz. Tamir işlemini gerçekleştirdikten sonra “Old Mariner”in yanına giderek 5000 gold karşılığında kolyeyi satın alabilirsiniz fakat sadece yağmurlu ve fırtınalı günlerde alınabiliyor.

 

Kolyeyi aldığınızda işiniz yine tam olarak bitmiş değil çünkü evinizide en az bir kere upgrade etmeniz gerekiyor. Bu işi carpenter yani haritanızın üst tarafında kalan mavi kulübede gerçekleştirebilisiniz. Evlilik teklifinden üç gün sonrada düğünüzünü yaparak evlendiğiniz kıza evinizi açmış oluyorsunuz.

stardew valley rehber evlilik

Rehberimizi bitirmeden tekrar hatırlatmak isterim. Stardew Valley tamamen sizin keşfetmeniz ve araştırmanız üzerine kurulu bir oyun. Oyuna co-op ekleneceği son patch ile bildirildi fakat herhangi bir zaman paylaşılmadı. Arkadaşlarınızla bu güzel maceraya devam edebileceksiniz. İyi oyunlar.

Oyunun resmi sitesi

Oyunun steam linki

 

 

 

Kimdir mkedi

Oyun dünyasının MMORPG severi. Bu diyarın büyük üstadı ve yazarı. Sormak istediğiniz her soruyu sıkılmadan bıkmadan yanıtlayan kişi.

Check Also

Breathedge İnceleme

Breathedge, RedRuins Softworks tarafından geliştirilen uzayda hayatta kalma oyunu. Kontrolünü aldığımız karakterin dedesi ölmüş ve onu …

45 yorumlar

 1. Rehber için teşşekkürler . Evlilikte kalpleri arttırdığımızda hangi markete çiçek geliyor ? .

  • Pierre’s General Store olması lazım.

   • Peki, Teşekkürler

   • en fazla kaç kalp gerekiyor ?
    Old Mariner’in yanına geldiğimde :
    Birileri daha hazır olmadığını söylüyor (Türkçe çevirimi) diyor.

    • Öncelikle Best Friend olmanız gerekiyor. Best Friend için 10 Kalp gerekiyor. Daha sonra evlilik teklifi açılıyor. Evlilik teklifinden önce mutlaka buket çiçek vermeniz gerekiyor. Buket çiçek ise 8 kalpten sonra açılıyor

     • abi pekiya etrafını çitle saralımmı mahsüllerin biz sardık bazen kırılıyolar

 2. sapan bi şeyler atma k nasıl oluyor

 3. Stardew Valley Yeni oyuncusu

  Kalp nasıl kazaniliyor ben hediye veriyom kalp kırmızı olmuyor

 4. ilk madene girdiğim zaman bana kılıç vermişti fakat envanterim dolu olduğu için alamamıştım ve oyunu tam bilmeidğim için tekrar ordaa olması düşüncesiyle eve gittim ve uyudum fakat şimdi ihtiyacım var ve kılıcım yok bunu nasıl halledebilirim?

 5. Boşluk özü denilen şey madenin kaçıncı seviyesinde ya da nereden bulunuyor?

  • Boşluk özleri bu yaratıkları kestiğinizde düşebilir, Ghost, Iridium Bat, Metal Head, Squid Kid and Mummy. Ayrıca Krobus günde 1 kere 10g. satıyor

 6. FIRIN nerede ve KÜLÇE nerede yapılıyor

 7. Merhaba, benim keresteye ihtiyacım var ve bulamıyorum telefondan oynuyorum. Bahçede kereste veren tüm odun yığınlarını kestim ne yapmalıyım acaba nereden bulabilirim.

 8. Telefonda oynuyorum bu oyunu baya beğendim ama kereste yapmayı bilmiyorum odunum baya var kereste lazım nasıl yapıcam bilmiyorum

 9. Ekinleri daha hızlı nasıl toplarız.

  • Hile kullanmak dışında bir yol yok sanırım. Speed-Gro adında bir gübre var belki yardımcı olabilir. Pierre’den 100 altın karşılığı alınıyor

 10. Birden çok sevgili yaparsak herhangi bir sorunla karşılaşır mıyız?

 11. KERESTE PLİSS

  Ya şimdi evi genişletmek için kereste istiyor ama bulamıyorum. Yardımcı olabilir misiniz??

 12. KERESTE PLİZ

  Ya şimdi evi genişletmek için kereste istiyor ama bulamıyorum. Yardımcı olabilir misiniz??

 13. Evi büyütmek için 150 kereste lazım ve bende o kadar yok nasıl bulabilirim ya da alabilirim

 14. Kereste lazım evi yükseltmek için keresteyi nerden bulucam

 15. keresteyinerde bulabilirim çoçuk odası için geliştirmem lazım yardımcı olur musunuz

  • baltayı geliştirip yerdeki yuvarlak odun parçalarını kırarak elde edebilirsin ya da robin (marangoz) dan satın alabilirsin

 16. fırın nasıl yapılır

 17. Merhaba ben halkevi kutularına bir şey yerleştiremiyorum ama halkevine gittiğimiz zaman okunmayan yazı yok artık onun yerine yukarıda koyduğunuz şekilde ağaç çıkıyor nasıl yapabilirim?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

ŞİMDİ YAYINDA!
TAKİPTE KALIN