Warhammer: Vermintide 2: İnceleme

Fatshark’ın geliştirdiği ve yayınladığı oyunumuz Warhammer: Vermitide 2. Mart 2018 tarihinde Steam üzerinden dağıtımı ortalama bir ücret ile yapıldı. Sizde farkındasınız ki yeni çıkan sağlam oyunları 250TL altına bulmamızın imkanı yok. Hem dolar hem de oyun firmaları artık iyice çıtayı yükseletti fakat steam bizlere yinede her haftasonu bir güzellik yapıyor. Geçen haftasonu (8-11 Mart 2019) oyunu tüm steam oyuncularına ücretsiz olarak oynatan ve %60 indirimle bizlere oyunu deneme imkanı verdiği için steam ailesine teşekkür ederiz.

Warhammer Vermitide incelememize dönelim, türü: first person, co-op action game. Bilgisayar dahil olmak üzere konsol üzerindende oyunu oynayabiliyorsunuz. Steam sayesinden ücretsiz olarak deneme fırsatı bulduğum bu oyun için şunu belirtmeliyim ki “HARİKA”. Sitemizde oyunlara not verme bölümü olsa mutlaka 8 ve üzeri bir not alırdı.  Fiyatı ve oynanabilirliği ya da fiyat güzellik oranında bir çok oyundan kat kat iyi. Peki bu oyunu bu kadar beğenmemin nedenini nedir anlatayım.

Eski oyunlarda yani 90larda bol bol kan ve parçalanmış vücutlar görürdük. Bir özelliği olmayan dövüş oyunlarında bile atılan bir yumrukta ağızdan çıkan kan vardı. Belki gereksiz ve iğrenç gelebilir bu detaylar fakat oyunlara çok fazla gerçekçilik katıyor ve bu gerçekçilikde daha fazla zevk almamızı sağlıyordu. Yeni nesil oyunların korku türlerinde bile bırakın parçalanmış vücutları kan bile o kadar az görüyoruz ki oyunların korku türümü yoksa aksiyon türümü olduğunu anlayamıyoruz. Warhammer Vermitide sanırım biraz oldschool kafası ile yaptığı ikinci oyununda da bu detaylara devam etmiş. Grafiklerin muhteşemliği, oyunun first person oluşu sizin hem aksiyondan zevk almanızı hem de savurduğunuz kılıç ile kopan kolların, bacakların etrafa fırlaması oyunu çok farklı bir boyuta taşıyor. Sadece oyundan zevk almıyor gerçekçiliğin içinde kayboluyorsunuz. Yani bu tarz şeylerden iğreniyorsanız ki oyunda kopan kafalar, kollar, bacaklar, iç organlar ve bol bol kan olduğundan kesinlikle önermiyorum. Warhammer Vermitide 2’de silah ve silah kullanımlarınıda çok gerçekçi yapmışlar. Mesela savaşacağınız noktaları çok doğru seçmelisiniz. Hele ki ileri zorluk seviyelerinde yığınla gelen düşmanları açık alanda avlamayı düşünüyorsanız çok ama çok büyük bir hata yaparsınız. Yüksek yerleri tercih ederek sırt sırta dövüşmek, düşmanı yetenekleriniz ve silahınızla alt ettikten sonra etrafın mezbaha gibi olması hatta ve hatta ekranınıza bile sıçrayan kanlar gerçekten sizi gerçek bir oyun değilde savaş alanındaymışınız gibi hissetmenizi sağlıyor.

 

Oyuna başladığımızda standart bir şekilde training yani oyunu tanımamız ve karakter hareketlerini öğrenmemiz için bir mini hikayeye giriyoruz ki bu bile başlı başına harika olmuş. Oyunda menü yerine bir lobi oluşturmuşlar. Oyun ile ilgili her şeyi bu lobi de yapıyoruz. Yeni oyuna girme, oyun sonunda çıkan sandıkları açma, karakter seçme ve geliştirme vs. Warhammer Vermitide 2’de 5 karakter ve 15 class mevcut. Her karakterde 3 class var ve bu classların hem yetenekleri farklı hem de geliştirmeleri farklı. Oyun türünü seçtiğinizde her karakterden bir tane oluyor ve partylerin 4 kişi olduğunu düşünürsek illa ki her partyde range ve mele dps ya da tank oluyor. Lobi üzerinden class geliştirmelerini yaparak hem classınızı daha özgün yapabiliyor hem de oynayış tarzınıza göre silah seçebiliyorsunuz. Her karakter bir range ve bir melee silah seçebiliyor. Bazı aksiyonlarda uzaktan savaşmanız gerekebiliyor.

Silahlar oyun sonunda kazandığınız puanlar ile topladığınız sandıklardan çıkıyor. Silahın nadirlik (Rare) derecesi oldukça önemli olduğu gibi bazı silahlarda özel durumlarda ( saldırı hızı, sersemletme, crit vuruş.) mevcut. Oyuna etki eden sadece silahlarda değil, haritada bol bol araştırma yaparak potion bulmanız gerekiyor ki bu potionlar hpnizi arttırdığı gibi size güç ve hızda verebiliyor. Aynı zamanda el bombaları, patlayan varilller, yağ fıçıları gibi değişik objelerde taktiğinizde çok işe yarayabiliyor.

Steam üzerinden bu warhammer-vermintide-2- beğenen sayısı 21 binlere ulaştı. Fiyatı 50TL. Bu tarz oyunları seviyorsanız oldukça iyi kesinlikle öneririm. Fiyatı fazla geliyorsa kesinlikle indirimi beklemenizide öneririm. İyi oyunlar.

Oyunun Steam linki: Steam

Oyunun resmi sitesi: Sitesi

Kimdir mkedi

Oyun dünyasının MMORPG severi. Bu diyarın büyük üstadı ve yazarı. Sormak istediğiniz her soruyu sıkılmadan bıkmadan yanıtlayan kişi.

Check Also

Ghost of a Tale: İnceleme

Ghost of a Tale, DreamWorks and Universal Pictures veteran Lionel “Seith” Gallat tarafından geliştirilmiş bir …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

ŞİMDİ YAYINDA!
TAKİPTE KALIN