GTA 5 – RP serverlarında nasıl oynanır – Yayıncılar hangi serverda oynuyor

Merhaba oyuncular

Rockstar’ın GTA 5 oyunu bu sıralar Twitch ve Youtube üzerinde izlenme oranları konusunda oldukça popüler. Altı yıllık bir oyunun tekrar canlanmasında özel sunucuların ve bu sunucular üzerinden oynanan RP modunun büyük etkisi var. Rp modu ile oyuna meslekler, partiler, eğlence içeriği ve server kuralları gibi mekaniklerde eklendi. Serverlardaki kurallar ne kadar iyi ve uygulanabilir olursa sizinde RP yapmanız o kadar rahat ve gerçekçi oluyor. Bir çok server malesef troll oyuncularla dolu. Troll oyunculardan serverları temizlemek için ve kuralları daha rahat uygulayabilmek için Whitelist adında bir liste var. İstediğiniz serverda oynamak için öncelikle bu serverın kabul yerine gidip ( discord, internet sitesi vs.) Whitelist’ e kendinizi ekletmeniz gerekiyor. Whiteliste ekledikleride sizin Steam id’niz oluyor. İşte o yüzden Steam üzerinden bir accounta ihtiyacınız var.

Öncelikle FiveM programını sitenin ana sayfasından “DownLoad Client” bölümünden indiriyoruz. https://fivem.net/

Dosyamızı indirip çalıştırdıktan sonra sizden GTA 5 klasörünün yerini soracak. Genellikle bu klasör C:\Program Files (x86)\Steam\steamapps\common burada olacaktır. Klasörümüzü seçtikten sonra yükleme işleminin tamamlanmasını bekliyoruz. Yükleme işlemi bittiğinde masaüstünde oluşturulan ikonlardan FiveM ikonu ile programı çalıştırıyoruz. Hemen “settings” bölümünde nick ve steam bağlantı işlerini hallediyoruz. Her şeyi tamamladığımızda “server” sekmesine geliyoruz ve arama/search yerine “[tr]” yazıyoruz ( köşeli parantezi unutmayınız ). Önümüze tr serverlarının hepsini sunan programda ping ve doluluk istatistiklerine göre size uygun olana giriş yapıyoruz.

Serverların isminde genellikle Discord kanalları yazar. Verilen Discord bilgileri ile girmek istediğiniz serverın kanalına katılarak Whitelist başvurusunu yapıyorsunuz. Yoğun serverlarda bu işlem bir kaç gün sürebiliyorken daha az nüfusu olan serverlarda anında gerçekleşebiliyor.

Whitelist e girişiniz sağlandığında sadece servera “connect” ile bağlanmanız yeterli oluyor. Servera ilk girdiğinizde biraz beklemenizi öneririm. Karakter oluşturmadan önce etraftaki diğer karakterler ve objeler yüklenirse kendi karakterinizi ve isminizi belirlemeniz daha kolay oluyor aksi taktirde çok yavaş oluyor.

Ünlü Türk streamerlar hangi serverda oynuyor

Twitch.tv üzerinden izlediğimiz ünlü streamerlardan bazıları ( Jahrein, elraenn, Teasy vs ) Videoyun  ve arkadaşlarının kurduğu server olan VORP serverlarında oynuyorlar. Bu servera katılabilmek için yine aynı şekilde videoyun arkadaşımızın stream kanalını ziyaret ederek ( Videoyun stream kanalı ) discord kanalına girmeniz gerekiyor. Fakat burada diğer serverlardan farklı olarak istediğiniz zaman giremiyorsunuz. Discord kanalında fivem-whitelist bölümüne geldiğinizde server alımlarını beklemeniz gerekiyor. Arasıra server alımlarını aktif hale getirerek discord kanalında bir link paylaşıyorlar. Bu link üzerinden bir forum dolduruyorsunuz ve başvurunuzu gönderiyorsunuz. Fakat fazla ümitlenmeyin, çok fazla başvuru var ve server kapasitesi az olduğundan malesef çok az kişi kabul görüyor.

 

 

Kimdir mkedi

Oyun dünyasının MMORPG severi. Bu diyarın büyük üstadı ve yazarı. Sormak istediğiniz her soruyu sıkılmadan bıkmadan yanıtlayan kişi.

Check Also

ARK: Survival Evolved Son DLCsi Genesis Part 2 Çıkış Tarihi Ertelendi

ARK: Survival Evolved son DLCsi Genesis Part 2 çıkış tarihinin ertelendiği duyuruldu. Studio Wildcard ARK: …

16 yorumlar

  1. Steam üzerinden gta v e ihtiyaciniz yok zaten fivem steam üzeeinden gerwkli bilgileri aliyor yanlis bilgilendirme yapmayalim

  2. PS4 de nasıl oluyo ?

  3. ben rockstardan aldım oyunu steamden değil yine de girebiliyor muyum?

  4. Ps 3 için server varmı

  5. Hocam merhabalar. RP serverlarına giriş yaparsam eğer GTA Online’da ban yeme gibi durumum olur mu ?

  6. gta 5 fivem vs rp serverlerine girmek için gerekli tüm programlar toplam kaç gb yer kaplıyor

  7. merhaba ben fivem indiriyorum ama exe dosyası acılmıyor ne yapmam gerekıyır exe dosyası secenegıde hıc cıkmıyor karsıma yardımcı olabılırmısınız

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

ŞİMDİ YAYINDA!
TAKİPTE KALIN