Obama Herkes için Bilgisayar Bilimi

Obama bilgisayar bilimine eğitim bütçesi planlıyor. 2017 Bütçe planlarında ”Herkes için Bilgisayar Bilimi” girişim ile devlet okullarındaki teknoloji sınıflarına destek için 4 milyar dolar ayrılmasının amaçladığını söyleyen Obama özellikle kızlar ve azınlıklar olmak üzere ”tüm” çocukların bilgisayar bilimini öğrenmesini istediğini belirtti.

Obama'nın Herkes için Bilgisayar Bilimi Girişimi oyun haberi 1

Üç yıllık girişim planı olan ”Herkes için Bilgisayar Bilimi” ile öğretmenleri eğitmek, sınıfları donatmak ve yeni sınıf gereçleri geliştirmek için eyaletlere para verilecek. Bu girişim 2017 bütçe planının bir parçası olmakla beraber Cumhuriyetçilerin Kongresinin de onayına ihtiyacı var.

Geleceğin iş yaşamına hazırlanmak sadece bilgisayarlar ile çalışmak değiş diyen Obama analitik ve kodlama becerilerini geliştirmenin yenilikçi ekonomilerini güçlendireceğini ekliyor.

”Günümüzde otomobil mekanikleri [ =) ] sadece arabaların altına girip yağını değiştirmiyorlar, 100 milyon koddan oluşan makinelerde çalışıyorlar. Space Shuttle’dan 100 kez daha fazla bir değer bu. Hemşireler bilgi analizi ve elektronik sağlık kayıtlarını düzenlerken bilgisayar kullanıyor. Makinistler bilgisayar programları yazıyor.” diye devam ediyor Obama.

Obama'nın Herkes için Bilgisayar Bilimi Girişimi oyun haberi 2

Obama’nın planı 9 Şubatta resmi olarak belirginleşmiş olacak. Bu planda 100 milyon dolar doğrudan okullara bilgisayar bilimi programları açmalarına yardım için gidecek. Ayrıca bu plan National Science Foundation ve Corporation for National and Community Service lerini öğretmenlerin bu yıldan başlayarak 5 yıllık süreçte eğitimi için var olan fonlarından 135 milyon dolar harcamaya yönlendirecek.

 

Geliştirilecek bilgisayar bilimleri eğitim planıyla birlikte bilgisayar oyunlarının da eğitici amaçlarla kullanılmasının artacağını düşünmekteyim. Belki de yakın bir zamanda dünyada, en azından teknolojik anlamda gelişmiş ülkeler diyelim, eğitim sistemi epey değişir gibi geliyor çünkü geleceğin öğrencileri hatta şimdikiler de daha eski tip denebilecek eğitim sistemi için fazla sabırsız ve kısa yoldan çözüm odaklı olmakla beraber özellikle görsel anlamda çok daha gelişmiş ve soyutluğun bir anlamda sınırsızlığın olduğu bir dünya – oyun dünyası – içinde büyüyorlar. ‘Tahtaya yaz, deftere geçir’in yüzeysel anlamda ”teknolojik” versiyonu ülkemizdeki tabletle eğitim sistemi değil elbette bahsettiğim, kağıdın yerine elektronik değil, farklı boyut ve algılarla eğitimin geçmesi. Elbette bunu Türkiye’de yakın bir gelecekte göreceğimizi sanmıyorum, keşke görebilsek.

Kimdir Vena

Check Also

Nisan Fortnite Crew Allie Sızıntısı Doğrulandı

Epic Games resmi olarak Alli karakterinin Fortnite oyununa 1 Nisan’da geleceğini doğruladı. Lynx’in kız kardeşi …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

ŞİMDİ YAYINDA!
TAKİPTE KALIN