Opera GX oyun tarayıcısı

Artık oyuncularında bir internet tarayıcısı, pardon oyun tarayıcısı var. Oyun sektörünün bu kadar ilerlemesinin ardından aslında ben böyle bir tarayıcı çıkması gerektiğini düşünüyordum. Opera Gx tam da bu düşündüğüm şeyi yapmak istiyor. Hem stream yapanları hem de bir oyuncunun kullanacağı tarayıcıda nelerin olmasını gerektiğini düşünmüş ki hepsini bir pakette toplamış. Peki Opera Gx nasıl bir tarayıcı, gerçekten bir oyuncu tarayıcısı mı?

Öncelikle arayüzünün şahane olduğunu belirtmeliyim. İlk gördüğüm anda gerçekten hastası oldum. Renklerin, arkaplanın görselliği gerçekten etkileyici.

En önemli özelliklerinden biri, tarayıcıda araştırma yapanların en büyük sıkıntısı çok fazla sekmenin açık olması. Tarayıcımızda bazen o kadar çok sekme açık kalıyor ki bazı durumlarda, özellikle oyun oynarken rami zorladığından bilgisayarı zorluyor ve kasmaya neden oluyor. Opera GX böyle bir durumda tarayıcının harcayacağı rami kısıtlamanız için bir seçenek sunmuş. Böylece oyun oynarken ramden dolayı olaşabilecek oyunların kasma sorunlarını engellemeye çalışmış.

Oyun oynarken sizi kurtaracak bir diğer özellik ise Network Limiter. Özellikle online oyun oynarken arka planda download ya da upload yaptığınız sırada oyun keyfiniz bölünmeyecek. Download ve upload limiter ile siz keyifle oyununuzu oynarken Opera GX dosyalarınızı indirmeye devam edecek.

Bu önemli özelliklerinin yanında sunduğu ufak özellikleride bir inceleyelim. Stream izleyicileri için sevdiğiniz yayıncının online olduğunu bildiren bir bildirim alabiliyorsunuz. Browser ses kontrol özelliği ile tek bir ayar ile bütün sekmelerinizin sesini tamamen kısarak sizi rahatsız etmesini engelleyebiliyorsunuz. Kişisel renk ayarları ile tarayıcınızı renklendirebilir, farklı duvar kağıtları kullanabilirsiniz. İzlediğiniz videoyu pop-up yaparak aynı anda faklı bir video izleyebilirsiniz.

Add block ile reklamları engelleyebilir, VPN ile istediğiniz siteyi rahatlıkla gezebilirsiniz ;).

Bu özelliklerin bir kısmını tabi ki diğer tarayıcılarda sunuyor fakat her bir özellik için eklenti indirmelisiniz ve bu eklentilerin düzgün çalıştığından emin olmalısınız. Opera Gx sadece bu özellikleri barındırmıyor. Bunların dışında bir çok özelliğin geleceğinide duyurdu. Oyun marketlerinde ki indirimleri inceleyebilecek ve yeni çıkacak oyunların gameplay ya da trailer videolarına rahatça ulaşabilmemiz bunların arasında. Şuan Early Access aşamasında olmasına rağmen oldukça başaralı gözüküyor. Tüm oyunculara hayırlı olsun diyelim :). İyi oyunlar.

Kimdir mkedi

Oyun dünyasının MMORPG severi. Bu diyarın büyük üstadı ve yazarı. Sormak istediğiniz her soruyu sıkılmadan bıkmadan yanıtlayan kişi.

Check Also

ARK: Survival Evolved Son DLCsi Genesis Part 2 Çıkış Tarihi Ertelendi

ARK: Survival Evolved son DLCsi Genesis Part 2 çıkış tarihinin ertelendiği duyuruldu. Studio Wildcard ARK: …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

ŞİMDİ YAYINDA!
TAKİPTE KALIN