VPN Nedir? Çevrimiçi Oyun Oynarken Neden VPN Kullanmalısınız?

VPN nedir? Çevrimiçi oyun oynarken VPN kullanmanın size ne gibi avantajları ve dezavantajları olabilir? Çevrimiçi oyun oynarken neden VPN kullanmalısınız?

Bir çevrimiçi oyun oynarken Türkiye VPN sunucusu üzerinden yaptığınız veri paketi alışverişi oyunun sunucuları başka bir ülkede bulunuyorsa ping sürenizin artmasına sebep olur fakat VPN ile oynadığınız oyunun sunucularının mevcut olduğu yerden internete bağlanırsanız bu size avantaj kazandırabilir.

VPN nedir?

VPN (Sanal Özel Ağ) internete sanal olarak başka bir konumdan bağlanmanızı sağlar ve bu sırada internet bağlantınızı şifreler. İnternete başka bir konumda olan cihaza tünelleme protokolü ile bağlandığınızda IP adresiniz değişir. IP adresi değişikliği size internette anonim olma imkanı; erişime engelli olan web sitelere erişme imkanı ve başka ülkelerde mevcut olan web sitesi, servis ve oyun gibi içeriklere ulaşma imkanı sağlar.

Çevrimiçi oyun oynarken VPN kullanarak hem sanal kimliğinizi gizleyebilir hem de ping sürenizi düşürebilirsiniz. Ping sürenizi düşürmeniz için seçtiğiniz VPN sunucusunun hızını ve konumunu iyi seçmelisiniz. Aksi takdirde ping sürenizi arttırabilirsiniz.

Sınırsız bant genişliği sağlayan bir VPN programı ile ülkenizde erişime engelli bir çevrimiçi oyunu oynarken kasılma gibi bir problem yaşamanız mümkün olmaz. Bazı internet servis sağlayıcılarının yüksek veri paketi tüketimi tespit etmesi durumunda veri paketi alışverişinizi kısıtlayabileceğini biliyor muydunuz? Sınırsız bant genişliği sağlayan bir VPN sizi veri paketi sınırlamasından kurtarır. Bu size hem çevrimiçi oyunlarda hem de yüksek çözünürlüklü içerikler izlerken avantaj sağlar.

Çevrimiçi oyunları Playstation veya Xbox gibi oyun konsollarında VPN kurarak oynarsanız sanal kimliğinizi çevrimiçi takım arkadaşlarınızdan gizleyebilirsiniz. Çevrimiçi oyun oynarken IP adresiniz üzerinden Dağıtık Hizmet Reddi (DDoS) gibi siber saldırılara maruz kalabileceğinizi unutmayın.

Çevrimiçi oyun oynarken rakibiniz size karşı avantaj kazanmak için IP adresinizi hedef alarak DDoS saldırısı düzenleyebilir. VPN kullanarak hem IP adresinizi gizler hem de şifreli bir bağlantı ile sanal güvenliğinizi sağlayabilirsiniz.

Çevrimiçi oyun satın almak istediğinizde VPN kullanarak oyunun satıldığı başka ülkelerdeki fiyatını kontrol ederek tasarruf yapabilirsiniz.

Çevrimiçi oyun deneyiminizi kötü hale getirmek istemiyorsanız kullanacağınız VPN programını iyi seçmelisiniz. VPN programında aramanız gereken özelliklerden bazıları:

Sınırsız bant genişliği: İnternet servis sağlayıcınız bant genişliğinize kota uygulasa bile seçtiğiniz VPN programında sınırsız bant genişliği varsa sınırsız veri paketi alışverişi yapabilirsiniz. Sınırsız bant genişliği ping sürenizi düşürmenize ve kasmaları engellemenize yardımcı olabilir.

Saldırılara Karşı AES 256-bit Şifreleme: Kullanacağınız VPN programı size gizlilik haricinde güvenlik de sağlamalıdır. ABD tarafından şifrelem standardı olarak görülen Gelişmiş Şifreleme Standardı (AES) gibi bir şifreleme yöntemi ile korunan bir internet bağlantısına karşı siber saldırganların düzenleyeceği kaba kuvvet saldırıları başarısız sonuçlanacaktır.

Sunucu Sayısı: Popüler VPN şirketlerinden biri olan ExpressVPN, sunucu sayısının önemli olmadığını belirtmektedir. Yine de, çevrimiçi oyun oynarken en hızlı bağlantıyı yakalayabilmek adına çeşitli ülkelerde konumlanan sunucuların hızını test ederek oyun deneyiminizi iyileştirmeyi ve ping sürenizi düşürmeyi başarabilirsiniz.

Kill-switch: Çevrimiçi oyun oynarken bu özellik bir anda çevrimdışı olmanıza sebep olabileceği için kötü bir fikir gibi gelebilir fakat kill-switch özelliği ile sanal kimliğinizin ortaya çıkmasını engellemiş olursunuz. Gerçek IP adresinizin ortaya çıkması sanal kimliğinizi ve bağlantınızı tehlikeye atabilir.

Çevrimiçi oyun deneyiminizi iyileştirmek ve sanal gizliliğinizi sağlamak için VPN kullanacaksanız ücretsiz VPN programlarını kullanmaktan kaçınmalısınız. Ücretsiz VPN programlarında DNS sızıntısı yaşayabilir, gerçek konumunuzun ortaya çıktığını bile fark edemeyebilirsiniz.

Yazar ve içerik sağlayıcı: Büşra

0

Kimdir mkedi

Oyun dünyasının MMORPG severi. Bu diyarın büyük üstadı ve yazarı. Sormak istediğiniz her soruyu sıkılmadan bıkmadan yanıtlayan kişi.

Check Also

ARK: Survival Evolved Son DLCsi Genesis Part 2 Çıkış Tarihi Ertelendi

ARK: Survival Evolved son DLCsi Genesis Part 2 çıkış tarihinin ertelendiği duyuruldu. Studio Wildcard ARK: …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

ŞİMDİ YAYINDA!
TAKİPTE KALIN