Windows başlarken donuyor mu?

Bilgisayarınızda veya laptopunuzda Windows başlarken donuyor mu? Bu problemin bir çok nedeni olabilir fakat çözümü neyseki oldukça basit. Aksi takdirde yine herşeyin çözümü olan formata başvururduk. Gerçi ben internette incelemedim ve bir çok çözüm yolu olarak formatı önerdiklerini gördüm. Öncelikle format her zaman en son tercihiniz olmalı. Windows başlarken donuyorsa tek problem işletim sistemi değil yüklediğiniz program veya taktığınız ekipman hatta bios yani anakartınız bile olabilir. Size önereceğim çözüm yollarını denemeden kesinlikle format atmanızı önermem.

Çözüm yolları;

  • Kesinlikle ilk olarak yapmanızı tavsiye edeceğim yöntem Bios sıfırlama. Bios sıfırlama diyince lütfen korkmayın çünkü yapacağınız işlem okadar basit ki diğer yöntemler daha zor ve uğraştırıcı kalıyor. Bilgisayarınızın güç tuşuna bastığınızda, klavyeden “delete” tuşuna sürekli basarak başlangıç ekranında bios ayarlarına girmeniz gerekiyor. Bios ayarlarında genellikle çıkış sekmesinde (Exit) bulunan Load Optimal Defaults ile bios ayarlarınızı sıfırlayarak probleminizi çözebilirsiniz ve F10 ile kaydedip biosu kapatabilirsiniz.

Windows başlarken donma çözümü

  • Bilgisayarınız başlarken F8’e sürekli basarak güvenli modda başlatmanız gereken menüyü açmanız gerekiyor. Güvenli mod menüsü windows başlatma logosu görünmeden önce gelir. Güvenli modda başlatma nedenimiz ise, son yüklediğiniz bir program veya taktığınız bir ekipman, windowsun açılmasını engelleyebilecek bir problem çıkarmış olabilir. Güvenli modda başlattığınızda bu programı silebilir sabit diskinizi tarayabilir ve problemin kaynağını bulabilirsiniz.
  • Bilgisayarınız açılmadığında yani ekranınız donduğunda reset attınız veya kapadınız. Tekrar açtığında windowsunuzu onarma seçeneği çıkacak. Bu seçenek de probleminizi çözebilir.
  • Çok nadir de olsa, kasanızı açıp sabit diskinizin bütün bağlantılarını çekip tekrar takabilir veya eğer imkanınız varsa bağlantı kablolarınızı değiştirerek problemi çözebilirsiniz. Eğer laptop kullanıyorsanız pilinizi ve elektirik/güç kablosunu çıkarıp bir süre bekletmenizi öneririrm.

Umarım bu çözümlerden birisi işinize yarar ve probleminiz çözülür fakat ilk olarak yapmanız gereken kesinlikle bios resetleme yöntemi. Çoğu bilgisayar için bu yöntem problemi çözümüştür ve windows normal bir şekilde başlamıştır.

Kimdir mkedi

Oyun dünyasının MMORPG severi. Bu diyarın büyük üstadı ve yazarı. Sormak istediğiniz her soruyu sıkılmadan bıkmadan yanıtlayan kişi.

Check Also

Nisan Fortnite Crew Allie Sızıntısı Doğrulandı

Epic Games resmi olarak Alli karakterinin Fortnite oyununa 1 Nisan’da geleceğini doğruladı. Lynx’in kız kardeşi …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

ŞİMDİ YAYINDA!
TAKİPTE KALIN